Ruszyły styczniowe testy przesiewowe dla nauczycieli związane z powrotem do szkół

2021-01-11 09:50:54

Na początku stycznia 2021 r. coraz częściej w stronę Ministerstwa Edukacji i Nauki zaczęto kierować pytania, związane z powrotem uczniów do szkół. Jeszcze w zeszłym roku, minister Przemysław Czarnek zapowiadał, że wznowienie zajęć w formie stacjonarnej i jej forma, będą zależne od rozwoju sytuacji pandemicznej. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale podjęto już pierwsze kroki w kierunku zapewnienia bezpiecznego wznowienia lekcji w szkołach.

Zobacz też: Szczepienia a powrót do szkół - komentarz Przemysława Czarnka.

Opisywanie próbek w labolatorium

W skrócie:

  • Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji związanej ze wznowieniem zajęć stacjonarnych w szkołach.
  • Testy rozpoczęte 11 stycznia są dobrowolne, a dostęp do nich otrzymali nauczyciele i pracownicy szkół specjalnych oraz uczący klasy I-III.
  • Przygotowano już wytyczne na wypadek wznowienia lekcji w szkołach.
  • Wyniki testów przesiewowych, nauczyciele otrzymają najpóźniej 17 stycznia. Na szczepienia będą mogli zapisywać się od 15 stycznia.

MEiN przygotowuje się do powrotu dzieci do szkół

Jak możemy przeczytać w komunikacie resortu nauki, przeprowadzono już rozmowy m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i kuratorami oświaty. Gotowe już mają być wytyczne sanitarne dla szkół, mające zapewnić bezpieczeństwo powracającym do zajęć stacjonarnych. Zawierają się w nich zalecenia związane z higieną, organizacją zajęć, podawaniem posiłków, czy też postępowania, w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Testy przesiewowe dla nauczycieli

11 stycznia 2021 r. rozpoczęło się testowanie nauczycieli, mające pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Ich wyniki nie będą jednak jedynym kryterium branym pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji o powrocie do zajęć stacjonarnych. W pierwszej kolejności przetestowani będą nauczyciele zajmujący się uczniami w klasach I-III oraz tymi zatrudnionymi w szkołach specjalnych. Można stąd wnioskować, że w przypadku wznowienia zajęć stacjonarnych, to właśnie ich podopieczni jako pierwsi wrócą do szkół.

Testy będą trwały do 15 stycznia, a ich wyniki mają zostać przedstawione do 17 stycznia. Udział w nich jest dobrowolny, a zgłosić się do nich mogli też pozostali pracownicy szkół, w tym m.in. personel administracyjny i sprzątający. W przypadku wykrycia u nich COVID-19 będą się musieli poddać standardowym procedurom, takim jak izolacja i kontakt z lekarzem.

Zobacz też: Studenci o aferze szczepionkowej w WUM.

Szczepienia dla nauczycieli

Kolejnym krokiem, który zbliży nas do powrotu na lekcje w szkołach, będą szczepienia. Zapisy na szczepienia dla nauczycieli zostaną otwarte 15 stycznia 2021 r., jednak sam termin szczepień nie został jeszcze wskazany. Jego ujawnienie ma nastąpić niezwłocznie po ustaleniu.

Zapisy oraz aktualne rządowe komunikaty dotyczące szczepień znajdziecie na tej stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

KSK

fot. Pixabay z Pexels

Źródło: gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Słowa kluczowe: Covid-19, Powrót do szkół, styczeń 2021, termin, od kiedy zajęcia stacjonarne, komunikat MEiN

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Nowa decyzja MEN: zdalne nauczanie przedłużone do 24 grudnia 2020 r.

Poznaj najnowsze propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Próbna matura Nowa Era 2021 - WOS i matematyka na poziomie rozszerzonym

Piąty dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 13 stycznia 2021 roku.

Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

Ograniczony ma być m.in. kontakt pomiędzy różnymi klasami.

Matura 2021 bez obowiązkowych rozszerzeń oraz egzaminów ustnych i z możliwością zmiany deklaracji maturalnej

Podpisano rozporządzenie wprowadzające zmiany w wymaganiach maturalnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura i co dalej? - webinar Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku [styczeń 2021]

Maturzysto! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę planując swój rozwój!

Chemia - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten kierunek studiów

Dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby dostać się na chemię oraz jak wyglądają zajęcia na tym kierunku.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Poczuj Chiny z Wyższą Szkołą Europejską - wyższa szkoła europejska im. ks. józefa tischnera dzień chiński poczuj chiny stereotyp azja

5 marca Roku Smoka w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie odbędzie się Dzień Chiński pod nazwą „Poczuj Chiny”.