zmień miasto

Sposób na maturę z matematyki

Podczas gdy dla większości uczniów ferie są czasem relaksu i błogiego „nicnierobienia”, maturzyści zaczynają niespokojnie przebierać nogami. Świadomość, że po tej przerwie w nauce matura będzie już naprawdę blisko - motywuje i skłania do wzmożonej nauki, ale czasem także - napawa przerażeniem. By uniknąć tego ostatniego, wystarczy sobie uświadomić, że to nie sama matura, ale sposób, w jaki ją postrzegamy kształtuje nasze wyobrażenie o maturze.

 


Droga do celu

Nie bez powodu nazywamy maturę egzaminem dojrzałości. I choć najczęściej skupiamy się na jej wyniku, warto sobie uświadomić, że już po drodze do celu możemy wykazać się sporą dozą dojrzałości. Sposób, w jaki się uczymy,  umiejętne wykorzystanie czasu przeznaczonego na naukę i  tworzenie optymalnych rozwiązań przydadzą się nam nie tylko na maturze, ale i długo po niej.

Określenie priorytetów

 

Wielogodzinne ślęczenie nad książką, bez przerw na odprężenie czy sen, choć może i daje pozory nauki, raczej nie sprzyja efektywności. Zbliżająca się matura nie oznacza wycofania się z normalnego rytmu życia i zamknięcia w wieży z napisem „Uczę się do matury - nie przeszkadzać!” Chodzi raczej o umiejętność zarządzania własnym czasem - uwzględniając chwile relaksu. Wypoczęty i zrelaksowany umysł dużo lepiej przyswaja wiedzę. A także określenie priorytetów (na jakim poziomie zdajemy maturę, czy zdajemy egzaminy wstępne na studia, itp.) i selekcjonowanie  informacji (nie sposób nauczyć się wszystkiego, skoncentrujmy się na tym, co naprawdę istotne). 

 

Postaw na nowoczesność

W efektywnej nauce mogą pomóc także dostępne narzędzia. Już dawno minęły czasy, gdy głównym źródłem wiedzy, poza nauczycielem był średnio atrakcyjny podręcznik. Dziś uczniowie mogą sięgać po innowacyjne metody nauczania, technologię IT, programy multimedialne i interaktywne platformy edukacyjne.

 

To narzędzia, które w przystępny i angażujący sposób pomagają w przygotowaniu do matury i przyswajaniu wiedzy.

 

Jedną z najnowszych platform edukacyjnych, która łączy w sobie bazę zadań maturalnych z popularyzacją matematyki jest www.matmatic.pl Uczniowie mają tu do dyspozycji wciąż uzupełnianą bazę z ponad 5000 zadań maturalnych oraz ścieżkę rozwiązań - w zależności od określonego przez nich poziomu. Postępy są na bieżąca monitorowane w indywidualnym panelu nauki, który pokazuje także, jak rozplanować naukę, by osiągnąć zamierzony cel.

 

Ucz się tak, jak lubisz

Urządzenia przenośne umożliwiają naukę w ulubionej kawiarni albo plenerze. Poza tym, mając pod ręką tablet, czy telefon - możemy wykorzystać na naukę dużo więcej czasu - podczas długiej podróży albo - pod warunkiem, że jesteśmy w stanie się skupić np. w kolejce u stomatologa. Poza funkcjonalnością takich narzędzi, istotna jest także sama forma przekazu wiedzy - przystępny język i wysoki poziom wizualny prezentowanej zawartości oraz możliwość interakcji.

 

Matura to nic innego, jak tylko jedno z wielu wyzwań, jakie stawia przed nami dorosłe życie.

 

Im więcej wysiłku włożymy w przygotowanie, tym lepszy efekt osiągniemy.

 

Sami znamy siebie najlepiej i najtrafniej zdołamy określić, jaka nauka będzie dla nas najbardziej efektywna. Ważne, by czas przeznaczony na naukę wykorzystać w 100%. Powodzenia!

 

 Artykuł Partnera

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama