zmień miasto

Jak odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego?

Zdarza się, że maturzyści nie są zadowoleni z liczby punktów uzyskanych na egzaminie. Po odebraniu świadectwa ze złym wynikiem nie można się jednak załamywać, ponieważ każdy nieusatysfakcjonowany uczeń ma prawo do odwołania się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie ponownego sprawdzenia danego arkusza.

Jeśli maturzysta nie jest zadowolony z uzyskanej liczby punktów, ma prawo do odwołania się od wyniku.

Możliwość odwołania się od wyników matur nie została wprowadzona przypadkowo. Zadania zamknięte są sprawdzane współcześnie przez komputer, ale egzaminatorzy muszą weryfikować wszystkie testy według klucza i odpowiednich wytycznych w poleceniach otwartych. Ingerencja człowieka sprawia, że w wynikach pojawiają się czasami błędy, od których uczeń może się odwołać. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda po kolei taki proces.

Możliwość zaglądnięcia do swojego egzaminu
Każdy maturzysta może poprosić o wgląd do swojej pracy w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania wyników na świadectwie dojrzałości. Jest to dobry moment, aby dokładnie sprawdzić ilość błędów i poprawność weryfikacji treści przez egzaminatora. Uczeń ma prawo robić zdjęcia arkusza, co z pewnością pomoże potwierdzić błędy. W celu starania się o możliwość zaglądnięcia do testu, należy zgłosić się do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Wniosek o ponowne sprawdzenie pracy
Gdy znajdziemy już jakiejś niedopatrzenie egzaminatora w naszej pracy, możemy przedstawić wniosek o ponowne sprawdzenie testu wraz z uzasadnieniem dyrektorowi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Aby uzyskać pozytywną odpowiedź, należy złożyć wspomniane dokumenty w ciągu 2 dni od wglądnięcia maturzysty w pracę.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego
Jeśli nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony, mamy jeszcze inną możliwość odwołania się od wyniku matury. Od 2017 roku można jeszcze starać się o ponowne sprawdzenie testu w Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama