Jak rozplanować naukę do matury?

2021-12-01 09:57:43

Do nadchodzącego egzaminu dojrzałości pozostało jeszcze wystarczająco czasu, żeby móc się do niego odpowiednio przygotować. Tylko od czego zacząć? Sprawdź, w jaki sposób rozplanować naukę do matury, aby uzyskać najlepszy wynik i dostać się na wymarzone studia.

Zobacz też: Jakich kierunków nie warto studiować? >>

Jak rozplanować naukę do matury? Plan i schemat nauki do matury

Od czego należy zacząć planowanie nauki?

Wydawałoby się, że ułożenie planu uczenia się nie należy do najtrudniejszych zadań, a jednak spędza nam sen z powiek. Od czego powinniśmy zacząć? Najprościej od wyboru przedmiotów, które chcielibyśmy zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Kiedy podejmiemy ostateczną decyzję, dużo łatwiej będzie nam określić ilość materiału do zapamiętania.

Drugim etapem jest przejrzenie arkuszy egzaminacyjnych, aby określić jakiego typu zadania najczęściej się pojawiają. W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym nasza nauka do egzaminu powinna uwzględnić zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Składają się na nią zarówno informacje historyczne (o danej epoce i twórcach), językowe, terminologiczne, jak i znajomość tekstów oraz tworzenie logicznych wypowiedzi pisemnych.

Jak ułożyć harmonogram nauki do matury?

Po przejrzeniu typów zadań pojawiających się na egzaminie maturalnym należy określić, ile czasu pozostało nam do matury. Jeśli zabraliśmy się za naukę odpowiednio wcześnie, to nie powinniśmy czuć większego obciążenia. Materiał najłatwiej przyswajać, kiedy jest podzielony na zagadnienia. W ten sposób konstruuje się większość podręczników przedmiotowych. Warto z nich korzystać, żeby nie wydawać dodatkowych pieniędzy na repetytoria. Jednakże nie wykluczajmy dodatkowych materiałów pomocniczych. Mogą nam bardzo ułatwić naukę zarówno do matury, jak i sprawdzianu w ciągu roku.

Kiedy określimy czas, jaki nam pozostał do egzaminu, zerknijmy na własny kalendarz i plan zajęć. Należy się wewnętrznie zdeklarować, ile możemy się dodatkowo uczyć, uwzględniając przy tym konkretne dni. Pamiętajmy, żeby przeznaczyć chociaż jeden na odpoczynek. Bez tego szybko spadnie nasza efektywność i zniechęcimy się do jakichkolwiek działań. Warto założyć sobie, że zrobimy mniej, niż faktycznie jesteśmy w stanie, lecz będzie to nasze minimum, które zostanie zrealizowane. Dzięki temu zrobimy naprawdę dużo, bez nadmiernego obciążania organizmu.

Przykładowe rozplanowanie nauki na postawie języka polskiego

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2022 roku odbędzie się 4 maja w środę. Od 1 grudnia do 4 maja pozostało 5 miesięcy. Zakładając, że będziemy przygotowywali się do matury 3 razy w tygodniu, daje nam to aż 63 dni pracy (ponad 2 miesiące). Jak je zagospodarować?

Zobacz też: Harmonogram matur 2022 >>

Warto znaleźć czas na ćwiczenie typowych zadań maturalnych poprzez rozwiązywanie arkuszy. Do tego przydadzą się powtórki z wiedzy o epokach (czas trwania, najważniejsze wydarzenia historyczne dla społeczeństwa, podstawowe nurty filozoficzne, style w sztuce, czołowi przedstawiciele literatury i poezji). Ważne jest opracowanie zagadnień językowych, które podczas lekcji mogą być marginalizowane. Ich spis jest dostępny na stronie CKE. Wówczas można podzielić je na 5 równych grup i systematycznie uczyć się podczas powtórek.

Plan nauki mógłby wyglądać następująco:

  • grudzień - starożytność i średniowiecze, rozwiązanie dwóch arkuszy maturalnych (wraz z pracami pisemnymi), zagadnienia językowe 1/5;
  • styczeń - renesans, barok i oświecenie, rozwiązanie trzech arkuszy maturalnych (wraz z pracami pisemnymi), zagadnienia językowe 2/5;
  • luty - romantyzm i pozytywizm, rozwiązanie dwóch arkuszy maturalnych (wraz z pracami pisemnymi), zagadnienia językowe 3/5;
  • marzec - młoda polska i dwudziestolecie międzywojenne, rozwiązanie trzech arkuszy maturalnych (wraz z pracami pisemnymi), zagadnienia językowe 4/5;
  • kwiecień - literatura wojenna i powojenna, rozwiązanie trzech arkuszy maturalnych (wraz z pracami pisemnymi), zagadnienia językowe 5/5;
  • maj - rozwiązywanie arkuszy i ostatnie powtórki.

Kiedy zbliżamy się wielkimi krokami do egzaminu, warto, żebyśmy przejrzeli wcześniej zrobione notatki i powtórzyli najtrudniejsze zagadnienia. Nie zapominajmy, że powinniśmy również pozwolić sobie w tym czasie na odpoczynek i regenerację przed samym egzaminem.

Zobacz też: Najlepsze kierunki studiów >>

KK

fot. Abby Chung z Pexels

Słowa kluczowe: matura, egzamin dojrzałości, rozplanowanie nauki, system nauki, plan

Porady - Matura od A do Z

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

Zobacz, jak podejść do matury z matematyki, aby osiągnąć sukces.

Matura za pasem, czyli jak uczynić naukę skuteczną

Porady i triki na bardziej efektywną naukę.

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2021 z Uczelniami Vistula - ostatni dzwonek

Zobacz, jak przygotować się do matury, dzięki darmowym webinarom z Vistulą.

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane