Matura za pasem, czyli jak uczynić naukę skuteczną

2017-09-25 12:49:02

O tym, co czeka cię w maju, zapewne zdążyłeś nasłuchać się już od rodziców, nauczycieli i rówieśników. Darujmy więc sobie wstępy i przyznajmy po prostu, że przygotowanie do matury do łatwych nie należy. Bywa za to przyjemne, satysfakcjonujące i opłacalne - ale tylko, jeśli odpowiednio do tego podejdziesz. Przeczytaj nasze porady i przekonaj się, że klucz do wybitnego wyniku egzaminu dojrzałości znajduje się w twoich rękach. Do dzieła!

matura

1) Posprzątaj pokój.

Potrzebujesz przestrzeni na myślenie i stosy notatek, z którymi niedługo się zaprzyjaźnisz. Jeśli dzielisz pokój z rodzeństwem lub kolegą/koleżanką, ustalcie godziny, w których jedna osoba uczy się, a druga albo wychodzi, albo nie przeszkadza. Zachowaj stanowczość - naprawdę potrzebujesz przestrzeni do nauki.

2) Ucz się na siedząco.

Ta porada może brzmieć dziwnie, ale w zasadzie jest kluczowa: jeśli uczysz się w łóżku, to miejsce zaczyna kojarzyć się z maturalnym stresem, a nie czasem odpoczynku. Na dodatek, jeśli przyzwyczaisz swój organizm do wielogodzinnego leżenia, możesz mieć problemy z zaśnięciem - ciało nie będzie zdawać sobie sprawy, że nadeszła pora snu, jeśli pozostaniesz w tej samej pozycji, nawet po zmianie czynności.

3) Sprawdź dokładnie wymagania maturalne.

Dodatkowa wiedza nie boli, ale jeśli zależy ci na czasie, lepiej uczyć się tylko tego, co potrzebne, a za to dokładnie. Upewnij się, jakie punkty programowe obejmują egzaminy i pozaznaczaj je w podręczniku czy vademecum. Nawet jeśli lista wymagań przerazi cię swoim rozmiarem, będziesz wiedzieć, czarno na białym, czego się uczyć, a co pominąć.

4) Przeżyj tydzień kontrolny.

Jeśli nie masz głowy do organizowania czasu, przeżyj normalny, szkolny tydzień, nie żałując sobie przyjemności, ale z pełną świadomością konieczności nauki. Przekonaj się osobiście, ile czasu potrzebujesz na opanowanie jednego zagadnienia z każdego przedmiotu, z którego egzamin zdajesz, i wykorzystaj tę wiedzę przy planowaniu następnych dni. Nie musisz od razu narzucać sobie rygorystycznego programu - ważne, by pojąć, ile godzin musisz spędzić na przygotowaniach maturalnych. 

5) Organizuj i planuj.

Jeśli masz do tego smykałkę - punkt dla ciebie, już jesteś do przodu. Natomiast jeśli należysz do osób roztrzepanych i żyjących chwilą, potraktuj to jako przejściową niedogodność, którą z pewnością wynagrodzą ci cztery miesiące wakacji i dostanie się na wymarzone studia.

6) Podejdź do sprawy kreatywnie.

Nie wahaj się podkreślać notatek na wszystkie kolory tęczy, wręcz przeciwnie, stymuluj swój mózg, jak tylko się da. Jeśli w zapamiętaniu pewnych rzeczy pomagają ci wierszyki lub piosenki - układaj je, nuć pod nosem i powtarzaj. Sięgaj po różne źródła wiedzy - po przeczytaniu strony w podręczniku obejrzyj filmik w internecie do danego zagadnienia, sprawdź, co ma do powiedzenia na ten temat encyklopedia. Im więcej bodźców dostarczysz, tym więcej materiału będziesz w stanie zapamiętać.

7) Pamiętaj o jedzeniu i spaniu.

Zasad jest kilka: pij dużo wody, jedz pełnowartościowe śniadanie, zrezygnuj z napojów energetycznych i ogranicz kawę, jako przekąski wcinaj owoce, warzywa i orzechy. W okresie maturalnym najważniejsze jest nakarmienie własnego mózgu – musi mieć mnóstwo energii, żeby pracować na pełnych obrotach. Śpij minimum siedem godzin, kładź się i wstawaj o tej samej porze, wyłącz telefon na noc i zapomnij o troskach.

Głowa do góry: nie ma takiego wyzwania, któremu nie można stawić czoła. Ważne, by pamiętać o swoich celach i nie dać się negatywnemu myśleniu – potrzebny jest optymizm i wytrwałość. Powodzenia!

pixabay.com/stevepb

Słowa kluczowe: porady naukowe, harmonogram powtórek, stres, sen

Porady - Matura od A do Z

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zadania na maturze z matematyki

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!

Matura 2021 z Uczelniami Vistula - ostatni dzwonek

Zobacz, jak przygotować się do matury, dzięki darmowym webinarom z Vistulą.

Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka

Zobacz, jakie epoki literackie mogą pojawić się na maturze!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
MISH, czyli kierunek dla wymagających - MISH, MISHiS

MISH to opcja dla ambitnych, dla którego zdobywanie wiedzy to wielka rozkosz.