Matura za pasem, czyli jak uczynić naukę skuteczną

2017-09-25 12:49:02

O tym, co czeka cię w maju, zapewne zdążyłeś nasłuchać się już od rodziców, nauczycieli i rówieśników. Darujmy więc sobie wstępy i przyznajmy po prostu, że przygotowanie do matury do łatwych nie należy. Bywa za to przyjemne, satysfakcjonujące i opłacalne - ale tylko, jeśli odpowiednio do tego podejdziesz. Przeczytaj nasze porady i przekonaj się, że klucz do wybitnego wyniku egzaminu dojrzałości znajduje się w twoich rękach. Do dzieła!

matura

1) Posprzątaj pokój.

Potrzebujesz przestrzeni na myślenie i stosy notatek, z którymi niedługo się zaprzyjaźnisz. Jeśli dzielisz pokój z rodzeństwem lub kolegą/koleżanką, ustalcie godziny, w których jedna osoba uczy się, a druga albo wychodzi, albo nie przeszkadza. Zachowaj stanowczość - naprawdę potrzebujesz przestrzeni do nauki.

2) Ucz się na siedząco.

Ta porada może brzmieć dziwnie, ale w zasadzie jest kluczowa: jeśli uczysz się w łóżku, to miejsce zaczyna kojarzyć się z maturalnym stresem, a nie czasem odpoczynku. Na dodatek, jeśli przyzwyczaisz swój organizm do wielogodzinnego leżenia, możesz mieć problemy z zaśnięciem - ciało nie będzie zdawać sobie sprawy, że nadeszła pora snu, jeśli pozostaniesz w tej samej pozycji, nawet po zmianie czynności.

3) Sprawdź dokładnie wymagania maturalne.

Dodatkowa wiedza nie boli, ale jeśli zależy ci na czasie, lepiej uczyć się tylko tego, co potrzebne, a za to dokładnie. Upewnij się, jakie punkty programowe obejmują egzaminy i pozaznaczaj je w podręczniku czy vademecum. Nawet jeśli lista wymagań przerazi cię swoim rozmiarem, będziesz wiedzieć, czarno na białym, czego się uczyć, a co pominąć.

4) Przeżyj tydzień kontrolny.

Jeśli nie masz głowy do organizowania czasu, przeżyj normalny, szkolny tydzień, nie żałując sobie przyjemności, ale z pełną świadomością konieczności nauki. Przekonaj się osobiście, ile czasu potrzebujesz na opanowanie jednego zagadnienia z każdego przedmiotu, z którego egzamin zdajesz, i wykorzystaj tę wiedzę przy planowaniu następnych dni. Nie musisz od razu narzucać sobie rygorystycznego programu - ważne, by pojąć, ile godzin musisz spędzić na przygotowaniach maturalnych. 

5) Organizuj i planuj.

Jeśli masz do tego smykałkę - punkt dla ciebie, już jesteś do przodu. Natomiast jeśli należysz do osób roztrzepanych i żyjących chwilą, potraktuj to jako przejściową niedogodność, którą z pewnością wynagrodzą ci cztery miesiące wakacji i dostanie się na wymarzone studia.

6) Podejdź do sprawy kreatywnie.

Nie wahaj się podkreślać notatek na wszystkie kolory tęczy, wręcz przeciwnie, stymuluj swój mózg, jak tylko się da. Jeśli w zapamiętaniu pewnych rzeczy pomagają ci wierszyki lub piosenki - układaj je, nuć pod nosem i powtarzaj. Sięgaj po różne źródła wiedzy - po przeczytaniu strony w podręczniku obejrzyj filmik w internecie do danego zagadnienia, sprawdź, co ma do powiedzenia na ten temat encyklopedia. Im więcej bodźców dostarczysz, tym więcej materiału będziesz w stanie zapamiętać.

7) Pamiętaj o jedzeniu i spaniu.

Zasad jest kilka: pij dużo wody, jedz pełnowartościowe śniadanie, zrezygnuj z napojów energetycznych i ogranicz kawę, jako przekąski wcinaj owoce, warzywa i orzechy. W okresie maturalnym najważniejsze jest nakarmienie własnego mózgu – musi mieć mnóstwo energii, żeby pracować na pełnych obrotach. Śpij minimum siedem godzin, kładź się i wstawaj o tej samej porze, wyłącz telefon na noc i zapomnij o troskach.

Głowa do góry: nie ma takiego wyzwania, któremu nie można stawić czoła. Ważne, by pamiętać o swoich celach i nie dać się negatywnemu myśleniu – potrzebny jest optymizm i wytrwałość. Powodzenia!

pixabay.com/stevepb

Słowa kluczowe: porady naukowe, harmonogram powtórek, stres, sen

Porady - Matura od A do Z

Jak rozplanować naukę do matury?

Sprawdź, jak powinieneś ją rozłożyć, aby uzyskać świetny wynik podczas egzaminu dojrzałości.

Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

Zobacz, jak podejść do matury z matematyki, aby osiągnąć sukces.

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

Czy studia tuż po maturze są konieczne?

Ostatni rok szkoły średniej to najwyższy czas na podjęcie decyzji zawodowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Czy laureaci i finaliści olimpiad muszą pisać maturę?

Sprawdź, na jakich warunkach można zostać zwolnionym z pisania matury 2021/2022.

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Jak się uczyć, by wykorzystać potencjał swojego mózgu?

Jak działa ludzka pamięć i co robić, aby lepiej zapamiętywać?

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane