Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

2022-09-29 12:43:27

Myśli o maturze mogą przysporzyć niemało stresu, a już szczególnie kiedy mówi się o egzaminie z matematyki. Aby zaliczyć egzamin dojrzałości, trzeba uzyskać z tego przedmiotu na poziomie podstawowym minimum 30 % punktów. Jakie są sposoby na zdanie matury z matematyki?

Zobacz też: Rusza inicjatywa #hakujemy_HiT! Jakie są jej założenia?

Jak zdać maturę z matematyki?Czytaj uważnie i podkreślaj!

Uważne czytanie poleceń jest kluczem do sukcesu na maturze. Wielu egzaminowanych przyłapuje się na nieprawidłowym wykonaniu zadania przez niedoczytanie - wykonanie innej czynności niż wymagana. Jak nie dać się na tym złapać? Przede wszystkim czytaj dokładnie. Dobrze jest podkreślić sobie kluczowe słowa w poleceniu, aby niczego nie przeoczyć. Świetnym sposobem jest wyróżnienie czasownika operacyjnego, czyli dokładnej czynności, którą mamy w zadaniu zrobić, np. wymień, wypisz, udowodnij. Wracaj do polecenia często. Gdy uzyskasz wymagany wynik, przeczytaj je jeszcze raz, aby upewnić się, że nic nie zostało pominięte.

Jeśli czegoś nie umiesz, idź dalej

Jednym z najbardziej stresujących czynników na egzaminie maturalnym jest czas. Trzeba umieć dobrze go wymierzyć, aby zdążyć wykonać wszystkie zadania. Zdarza się tak, że któreś z zadań pochłonie więcej czasu, niż przewidywaliśmy, ponieważ nie do końca wiemy jak je zrobić. W takim przypadku warto po prostu zostawić to na później i iść dalej. Gdy sprawnie wykonasz pozostałe zadania, zostanie kilka minut na to, które sprawiło problem. Dzięki temu zdołasz uniknąć niepotrzebnych błędów, wynikających z presji czasu.

Nie rób całych zadań w brudnopisie

Częstym błędem maturzystów jest robienie zadań "na brudno", czyli w rozwiązywanie ich najpierw w brudnopisie, a następnie przepisywanie w wyznaczonym miejscu. Takie działanie jest zwyczajną stratą czasu, którego niestety może zabraknąć. W dodatku może to być powodem straty punktów, ponieważ przy przepisywaniu łatwo jest coś przeoczyć.

Pamiętaj o założeniach i odpowiedzi!

Matematyka rządzi się swoimi prawami. Uczniowie, którzy wykonają całe zadanie, mogą dostać za nie tylko małą część punktów, jeśli zapomną o podstawowych założeniach matematycznych. Należy pamiętać, że takich założeń wymagają: mianownik, pierwiastek, logarytm i tangens. Warto również zapisać samą odpowiedź na końcu zadania i ją podkreślić. Te elementy są odrębnie punktowane, a więc są bardzo ważne.

Działaj w skupieniu i nic nie skreślaj

Przedmioty ścisłe wymagają od egzaminowanych szczególnego skupienia. Trzeba pamiętać o tym, żeby wraz ze startem matury być odpowiednio skoncentrowanym na swojej pracy. Wszelkie błędy, nawet najmniejsze, wiążą się ze stratą punktów, a tego zdecydowanie lepiej unikać. Nie rozpraszaj się w trakcie matury. Jeśli będziesz rozwiązywać zadanie w ostatnich minutach egzaminu, nie daj się ponieść stresowi i nie skreślaj już niczego. Emocje biorą górę i w głowie pojawia się mętlik, natłok informacji i pomysłów na rozwiązanie, co powoduje, że często maturzyści skreślają elementy, które okazują się kluczowe. Lepiej zostawić błąd w zadaniu, niż skreślić poprawne działanie.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@cottonbro/

Źródło: szkolamaturzystow.pl

Słowa kluczowe: matura z matematyki, porady dla maturzystów, matura 2023, zadania z matematyki, egzamin

Porady - Matura od A do Z

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Gap year - czy warto się na to zdecydować?

Czym jest gap year? Czy zawsze przynosi korzyści?

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

Poznaj zasady, dzięki którym osiągniesz sukces na maturze!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane