Studia, które dadzą ci pracę - jaki kierunek wybrać?

Po jakich studiach znajdę pracę?

2019-06-06 13:54:53

To jakie studia wybierzemy, w duży stopniu wpływać potem będzie na naszą przyszłość. Trzeba więc wybrać mądrze, by potem nie mieć problemu ze znalezieniem pracy. Co warto studiować?

Młody mężczyzna Wiele osób ma błędne pojęcie na temat tego, czym jest studiowanie. Edukacja na uczelni wyższej ma przede wszystkim charakter naukowy. Nie są to kursy czy też szkolenia, które mają nam zapewnić praktyczne umiejętności, potrzebne później w pracy. Szkoły wyższe to społeczność akademicka, której głównym zadaniem jest służba nauce, nie tylko szkolenie wykwalifikowanych kadr dla firm.

Oczywiście, niektóre kierunki dają wiedzę niezbędną do wykonywania pewnych zawodów. Uczelnie też z biegiem czasu zaczęły dopasowywać swoją ofertę bardziej pod oczekiwania młodych ludzi, którym najczęściej zależy właśnie na szybkim znalezieniu dobrej pracy. Przyjrzyjmy się więc, jakie studia zapewnią nam dobrą przyszłość!

Popularne kierunki

Istnieje wiele kierunków popularnych wśród młodych ludzi. Jednym z najnowocześniejszych jest oczywiście informatyka. Rzeczywiście, na takich studiach zdobędziemy cenną wiedzę, która będzie stanowić świetną podstawę do późniejszego doskonalenia swoich umiejętności. W branży IT oprócz dyplomu bardzo ważne są też odpowiednie certyfikaty, potwierdzające nasze konkretne umiejętności.

Ciekawym rozwiązaniem jest też medycyna, która jest jedyną drogą do zostania lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, że po tych studiach, od naszych umiejętności zależeć będzie ludzkie życie, co wiąże się nie tylko długą praktyką, ale też i dużą ilością stresu i odpowiedzialności.

Wszyscy też na pewno znamy kogoś, kto studiuje prawo albo ekonomię. O pracy po tych kierunkach krążą różne legendy, to czego na jednak możemy być pewni, to to, że po ich skończeniu zyskamy bardzo cenną wiedzę, którą możemy następnie wykorzystać np. we własnej działalności gospodarczej.

Czy warto studiować kierunki humanistyczne?

Mimo wielu żartów, jakie krążą między studentami trzeba zaznaczyć - kierunki humanistyczne nie są bezwartościowe, na pewno jednak będą one od nas wymagać pewnego dodatkowego nakładu pracy. Dużo zależy też od tego, co chcemy robić. Niektórzy zapominają o tym, że posada naukowca to również ciekawa opcja na przyszłość. Jeżeli w trakcie nauki stwierdziliśmy, że każdy kolejny wykład nas pasjonuje, to być może właśnie taka ścieżka kariery będzie dla nas idealna.

Humanistyka ma się dobrze, ale by móc w niej zaistnieć, musimy przygotować się na to, że będziemy musieli nie raz wykazać się kreatywnością i poszukiwać nowych możliwości w naszej dziedzinie.

Zarabianie na pasji

Różni ludzie mają różne talenty. Jeżeli posiadamy umiejętności artystyczne, to być może warto będzie wybrać właśnie tę drogę. Internet w dzisiejszych czasach to idealne środowisko dla ludzi o ciekawych zainteresowaniach i umiejętnościach, które pokazane światu, mogą zacząć przynosić nam pieniądze. Ugruntowanie umiejętności poprzez obszerne portfolio powinno wystarczyć, jednak dyplom zrobiony na ASP to również pewien prestiż, którym dobrze będzie móc się pochwalić.

Nie od dziś też wiadomo, że sporo można zarobić będą sportowcem. Oczywiście, wiele zależeć będzie od dyscypliny, jeżeli jednak wiecie, że jesteście w czymś dobrzy lub lepsi niż ktokolwiek inny, to warto będzie przemyśleć studia na AWF.

W dzisiejszych czasach, popularną ścieżką kariery są też gry komputerowe. To medium znalazło wielu entuzjastów na całym świecie i stale rośnie. Nie trzeba być informatykiem, aby uczestniczyć przy tworzeniu gier, a coraz więcej uczelni zaczyna oferować kierunki i specjalizacje związane z game designem lub concept artem.

Jak wybrać studia?

Warto też pamiętać, że studia, które wybierzemy powinny nas interesować. Tytuł naukowy otrzymujemy dopiero dopiero po 5 latach nauki. Jeżeli będziemy w tym czasie zmuszać się do przychodzenia na zajęcia, to dosłownie się zamęczymy, albo nawet nie skończymy wybranego kierunku.

Wybór kierunku z myślą o przyszłości i pracy to bardzo rozsądny pomysł, nie zapomnijmy jednak, że dobrze jest też wziąć pod uwagę inne czynniki. Chodzi tu w końcu o wasze życie, które powinniście wieść szczęśliwi.

Czy warto iść na studia?

Studia to wbrew pozorom nie jest tylko papierek, który załatwiamy sobie tylko po to, żeby nikt się nie przyczepił, że go nie mamy. Tak naprawdę, jest to początek drogi, pełnej dalszej nauki i zdobywania doświadczenia, która może zdefiniować resztę naszej kariery i naszego życia.

Jeżeli macie problem ze znalezieniem kierunku, polecamy nasz biuletyn rekrutacyjny 2019. Znajdziecie tam bogatą ofertę wielu placówek w całej Polsce, dzięki której łatwiej będzie Wam się zorientować w dostępnych możliwościach.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Praca po studiach, Co studiować, Najlepsze kierunki studiów, Studia w Polsce

Porady - Matura od A do Z

Jak z powodzeniem przetrwać ostatni rok w szkole?

Matura już za kilka miesięcy, a ty zupełnie nie wiesz, jak się przygotować? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak zapanować nad stresem i osiągnąć świetne wyniki!

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

Jak pokonać stres na kilka dni przed i w trakcie matury?

O tym jak skutecznie walczyć ze stresem opowiada Martyna Nowak, psycholog sportu SWPS oraz Michał Pozdał, psychoterapeuta ze Strefy Młodzieży SWPS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Dekalog Maturzysty - dekalog, matura, maturzysta, sposoby, nauka, jak, szkoła, zdać, pomoc, zasady

Matura tuż, tuż. Oto kilka przydatnych rad jak zabrać się do matury, żeby jej zdanie nie było problemem.