Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

2020-05-27 11:21:26

11 sierpnia 2020 r. tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów. Jest to termin dość nietypowy, ponieważ nastąpiło przesunięcie terminu matur, wywołane pandemią koronawirusa. Część absolwentów będzie mogła w końcu odetchnąć z ulgą i rozpocząć świętowanie zdanej matury. Niestety, nie wszystkim się to uda. Każdemu może zdarzyć się wpadka, i niezaliczenie jednego egzaminu na maturze. W takiej sytuacji czeka nas poprawa matury. Kiedy się ona odbędzie?

Uczeń pisze egzamin

Jak poprawić maturę?

Poprawka z matury jest w zasadzie identyczna, co proces pisania egzaminu maturalnego w pierwszym lub dodatkowym terminie. Jest to po prostu zwykły arkusz z nowym zestawem zadań i pytań, który musimy wypełnić w odpowiednim czasie.

Jeżeli będziemy chcieli poprawić naszą maturę, trzeba będzie udać się do naszej szkoły w terminie wyznaczonym przez CKE. Kwestie organizacyjne spoczywają na barkach osób wyznaczonych przez placówkę nadzorującą egzaminy.

Kiedy można poprawić maturę?

Poprawa matury nie jest możliwa dla każdego. Aby móc podejść do egzaminu w terminie poprawkowym, trzeba spełniać pewne wymagania. Pierwszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest podejście do każdego egzaminu, jaki wpisaliśmy w swojej deklaracji maturalnej. Jeżeli nie pojawiliśmy się, na którymś z egzaminów, tracimy możliwość poprawienia matury.

Drugi warunek dotyczy ilości niezaliczonych testów. Poprawić możemy tylko jeden egzamin maturalny - czy to pisemny, czy ustny, choć w 2020 r. nie będzie tego problemu, ponieważ egzaminy ustne na maturze się nie odbędą. Oznacza to, że jeżeli nie uzyskaliśmy minimalnego wyniku z więcej niż jednego przedmiotu, nie będziemy mogli napisać poprawy. Maturę wtedy będziemy musieli zdawać całą, od nowa, za rok.

Harmonogram matur poprawkowych

Terminy matur poprawkowych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna. Tym razem, część pisemna matury poprawkowej  2020, została zaplanowana na 8 września. Egzaminy poprawkowe odbędą się wszystkie jednocześnie o godzinie 14:00.

Część ustna matury poprawkowej ustalana jest zwykle w innym terminie, w tym roku jednak się ona nie odbędzie, ponieważ, jak napisaliśmy wyżej, w 2020 nie ma matury ustnej.

Wyniki matur poprawkowych

Wyniki egzaminów napisanych w terminie poprawkowym zostaną ogłoszone 30 września 2020 r. Wtedy też absolwentom zostaną przekazane świadectwa maturalne, a chętni będą mogli jeszcze zaaplikować na studia. Jeżeli oczywiście, uda im się zdać poprawę.

Poprawka matury to szansa dla tych osób, którym nie udało zaliczyć się jednego przedmiotu w pierwszym terminie lub dodatkowym terminie, ale które chciałyby zapisać się na studia jeszcze w tym samym roku. Inna opcja to poprawa matury po latach, która również jest możliwa, aczkolwiek lepiej jest się wcześniej nieco dowiedzieć o jej warunkach.

KSK

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Data, Termin, Godziny, Plan, Harmonogram, Część pisemna Wrzesień 2020, Warunki

Matura od A do Z

Matura w "starej formule". Kto może do niej przystąpić i jakie są jej zasady?

Zobacz, co musisz wiedzieć o maturze pisanej na starych zasadach!

Epoki literackie - ramy czasowe i charakterystyka

Zobacz, jakie epoki literackie mogą pojawić się na maturze!

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę?

Zobacz, ile trzeba uzyskać punktów na egzaminie dojrzałości!

Zadania na maturze z matematyki

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem studiów

Te trzy proste pytania pomogą Ci w wyborze życiowej ścieżki.

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

Powrót do szkoły podczas epidemii koronawirusa - wytyczne MEN

Czyli, co musisz wiedzieć w zależności od trybu, w jakim będzie funkcjonować twoja szkoła?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura z geografii - sprawdź odpowiedzi - matura 2013 geografia odpowiedzi model klucz odpowiedzi rozwiązania poziom podstawowy rozszerzony

Geografia to najczęściej wybierany przez maturzystów przedmiot dodatkowy. Sprawdźcie odpowiedzi do dzisiejszego egzaminu!