Jakie są koszty zakupów do szkoły z wyprawką 300+?

2018-08-24 12:14:12

Rok szkolny to okres dużych wydatków nie tylko na podręczniki, lecz także na inne przybory potrzebne do szkoły. W zależności od etapu edukacji, na którym znajduje się dziecko, koszty te mogą się różnić. Aby wspomóc rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, w 2018 roku rząd wprowadził program "Dobry start", dzięki ktoremu uczniowie otrzymują wsparcie finansowe w postaci 300 złotych. Sprawdziliśmy, ile kosztują zakupy szkolne i na jaką część starczą pieniądze z programu.

Zobacz czy 300 zł starczy na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej.

Wyprawka szkolna w podstawówce i szkołach gimnazjalnych

Koszty wyprawki w szkołach podstawowych i gimnazjalnych są uszczuplone o podręczniki, które dzieci dostają za darmo. Rodzicom odchodzi więc wydatek rzędu kilkuset złotych. Pozostaje cena przyborów szkolnych. Zarówno w klasach podstawowych, jak i gimnazjalnych na liście zakupów znajdują się między innymi plecak, piórnik wraz z wyposażeniem, strój na lekcję WF-u, pojemnik na śniadanie oraz buty na zmianę. Średni koszt tych produktów w popularnych supermarketach to:
- plecak - od 17 do 120 złotych;
piórnik z wyposażeniem - od 17 do 30 złotych;
piórnik bez wyposażenia - od 2 do 15 złotych;
strój na WF - od 40 do 100 złotych;
pojemnik na śniadanie- od 5 do 10 złotych;
buty na zmianę - od 13 do 18 złotych.

Dodatkowo w szkole podstawowej należy nabyć kilka sztuk (około 5) zeszytów oraz zestaw przyborów plastycznych, takich jak bloki rysunkowe i techniczne, bloki kolorowe, plastelina, kredki, pastele, farby, pędzle, bibuła, kleje czy nożyczki. W najtańszej opcji koszt takich zakupów to około 60 złotych. Z kolei w szkole gimnazjalnej trzeba dokupić przybory matematyczne i 11 zeszytów, co daje cenę około 27 złotych.

Wynika z tego, że łączny wydatek najtańszej wyprawki do szkoły podstawowej to 154 złotych, zaś najdroższej 353 złotych. W gimnazjum trzeba przygotować się na koszt od 121 do 320 złotych.

Wyprawka w szkołach ponadgimnazjalnych

Inaczej sytuacja przedstawia się w szkołach ponadgimnazjalnych, w których uczniowie nie dostają darmowych podręczników. Ich koszt waha się między 520 a 680 złotych. Dodatkowo trzeba kupić około 13 zeszytów, przybory do pisania, akcesoria matematyczne i strój na WF, co daje średnią kwotę 685 zł.

300+ to za mało?

Jak widać, wyprawka szkolna to nie lada wydatek. Rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych oraz gimnazjalnych dzięki wsparciu państwa mają szansę zaoszczędzić pieniądze, a nawet nie wydać z własnego portfela ani złotówki. Zdecydowanie większe koszty poniosą rodzice uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy z własnej kieszeni muszą wydać minimum 385 złotych. Zobacz, co jest potrzebne do szkoły!

PO

fot. www.pixabay.com
 

Słowa kluczowe: wyprawka 300+, wyprawka do szkoły, wydatki do szkoły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Etap okręgowy Olimpiady Logistycznej - olimpiada logistyczna poznań etap okręgowy wyższa szkoła logistyczna

613 uczniów ze 100 szkół z całej Polski zakwalifikowało się do etapu okręgowego III Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Do konkursowej rywalizacji przystąpią w piątek 10 grudnia.