zmień miasto

Ogólnopolskie wyniki matur 2018

Od 3 lipca absolwenci szkół średnich mogą sprawdzać, czy udało im się dobrze napisać matury. Niektórzy zdali wszystkie testy, a inni będą przystępować jeszcze do poprawki w sierpniu. Wiemy już, jak wyglądają ogólnopolskie wyniki matur 2018 i ilu osobom udało się zaliczyć egzaminy za pierwszym razem.

Zobacz, jak w tym roku poradzili sobie polscy maturzyści!

Matura 2018

Matura 2018 była już 4. edycją egzaminów dojrzałości, które odbywają się w nowej formule. W tym roku do majowych testów przystąpiło łącznie 247840 osób z liceów ogólnokształcących i techników z całej Polski. Najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym wybieranym przez maturzystów był język angielski na poziomie rozszerzonym. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: matematyka, język polski, biologia i geografia.

Maturę 2018 sprawdzało łącznie 24458 egzaminatorów z 677 ośrodków. W całej Polsce wypełniono 133000 arkuszy i przeprowadzono 510000 egzaminów ustnych.

Ogólnopolskie wyniki egzaminów dojrzałości 2018

W ogólnych statystykach ze wszystkich maturzystów egzamin zaliczyło 79,7% osób. Prawo do poprawki ma 14,8% uczniów, a całkowicie testów nie zdało 5,5% absolwentów szkół średnich. Dużo lepiej od innych placówek z zadaniami poradziła sobie młodzież z liceów ogólnokształcących.

Jeśli chodzi o województwa, najlepiej z maturą poradzili sobie uczniowie z Małopolski (83% osób zdało wszystkie egzaminy). Na kolejnych miejscach ulokowały się województwa: podkarpackie, podlaskie i mazowieckie (81%). Najgorzej matury w tym roku napisali zdający z Dolnego Śląska i nadmorskich rejonów (77%).

Standardowo najgorzej uczniom poszła matematyka. Ogółem nie zaliczyło tego przedmiotu około 17% uczniów. Odsetek porażek w przypadku języka polskiego i języków obcych był niski.

Egzaminy ustne na maturze 2018 nie sprawiły maturzystom wielu problemów. W każdym przypadku zaliczało je ponad 90% uczniów z wynikiem sięgającym średnio od 60% do 74% - zależnie od szkoły średniej.  

Unieważnienie matur 2018

W tym roku zdarzyło się 259 przypadków, w których egzamin został unieważniony. To najniższy wynik w ciągu ostatnich lat. W czasie pisania testów obserwatorzy stwierdzali najczęściej niesamodzielną pracę uczniów, naruszenie przepisów przeprowadzania matury oraz wniesienie na salę telefonu komórkowego.

Zobacz też, jak sprawdzić wyniki matur 2018 >>

PW

Fot. Pixabay.com

Źródło: CKE.gov.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama