zmień miasto

Studia dzienne i zaoczne. Co wybrać?

Studia dzienne opóźniają wejście na rynek pracy, a zaoczne niczego nie uczą - studenci mogą w nieskończoność przerzucać się argumentami o wyższości studiów stacjonarnych nad niestacjonarnymi (i na odwrót).

Wśród studentów wciąż panuje przekonanie o wyższości studiów stacjonarnych nad niestacjonarnymi. Różnica ta z każdym rokiem maleje, a wybór studiów dziennych nie jest już taki oczywisty. Wynika to nie tylko z indywidualnych potrzeb i predyspozycji, a z racjonalności wyboru studiów umożliwiających jednoczesne poszerzenie wiedzy i kompetencji oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego.
   
Studia zaoczne to wydatek od 1800-1900 do nawet 20 tysięcy złotych (za kierunki lekarsko-stomatologiczne) za semestr. Jednak studenci dzienni tylko pozornie nie muszą sięgać do kieszeni. Jeśli nie studiujemy na miejscu i nie mieszkamy z rodzicami, musi również doliczyć koszt wynajmu pokoju (od 500 zł wzwyż) lub akademika (300-400 zł), wyżywienia, biletów, ksera… Nagle te kwoty zaczynają niebezpiecznie zbliżać się do wydatków studentów zaocznych.

Ma Pani 24 lat i jeszcze nigdy nie pracowała?

Dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie. Przełożeni wymagają od pracowników pełnej dyspozycyjności w tygodniu, oddania. W tym zakresie studenci zaoczni mają o wiele łatwiej ze względu na ilość wolnego czasu, możliwość podjęcia pracy na pełny etat rozszerzając swoje kompetencje zawodowe, szybciej stając się samodzielnymi. Studenci dzienni przez rozbity plan (okienka) i obowiązkowe wykłady nie są w stanie temu sprostać. Mogą pracować jedynie wieczorami i w weekendy.  - Moje studia dzienne to studia dzienne, wieczorowe i zaoczne jednocześnie. Często wypadają nam zajęcia w terenie w weekendy. Ciężko znaleźć pracę tak aby cokolwiek zarobić i jeszcze mieć czas na naukę. Po zakończeniu studiów zostaniemy rzuceni na głęboką wodę – przyznaje ze smutkiem Ania, studentka Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wielu pracodawców uznaje absolwentów studiów zaocznych za lepszych pracowników. - Parę lat temu przyjmowaliśmy do pracy w księgowości sześć osób. Pięć z nich było po studiach zaocznych, a jedna po dziennych. Zaoczni mieli doświadczenie zawodowe (różne - te w księgowości również), a dzienny miał zapał do pracy i duże chęci. Pomyślałam -  dam mu szansę. Brak doświadczenia, ale skończył taką dobrą uczelnię. Mijał miesiąc, dwa, trzy... Okres próbny się skończył i zatrudnienie też. Niestety widać było, że nigdy nigdzie nie pracował. Nie potrafił się zorganizować, gubił ważne dokumenty, zapominał o terminach. Naprawdę fajny chłopak, ale pojęcia o współpracy nie miał – pisał przedsiębiorca na forum  praca.wp.pl.

Z drugiej strony, z badań firmy Sedlak & Sedlak wynika, że absolwent studiów niestacjonarnych będzie do emerytury zarabiał o 15 proc. mniej niż jego kolega po studiach dziennych. Powód? Na studia dzienne wybierają się najczęściej osoby w dobrej sytuacji finansowej, które nie muszą pilnie szukać pracy. Ten czas poświęcają na bezpłatne staże, przybliżające ich do pracy w wymarzonym zawodzie. W wieku 24 latu są więc gotowi do podjęcia pracy w swoim zawodzie.

Według autorów badań, studentów studiów zaocznych zwykle nie stać na taki luksus – często to pierwsze w rodzinie pokolenie, które zdobywa wyższe wykształcenie. Muszą zarabiać, aby się utrzymać, podejmują więc niskopłatne prace. Po studiach mimo zdobycia wykształcenia wciąż mogą liczyć tylko na posady kelnera, operatora call centre czy sprzedawcy.

Ile do nauki?

Czy zakres wiedzy zdobytej przez studentów dziennych jest większy niż ten zdobyty przez studentów zaocznych? Studenci stacjonarni więcej czasu spędzają na uczelni od studentów zaocznych przez to mogłoby się wydawać, że niestacjonarni uczą się mniej. Wykładowcy uczelni zapewniają zgodnie, że materiał do opanowania jest taki sam niezależnie od formy studiów.

Potwierdza to jedna ze studentek studiów zaocznych na Uniwersytecie Wrocławskim. - Widząc po moich znajomych studiujących ten sam kierunek dziennie stwierdzam, że materiał, który opanowujemy na zajęciach nie różni się od tego dziennych. To co oni robią przez tydzień z planem pełnym okienek my robimy od rana do wieczora przez te dwa dni. Forma nauki w jakimś stopniu się różni. U nas wykładowcy stawiają na praktykę u stacjonarnych na teorię. Często zarzuca się mi, że wybrałam takie studia, bo źle napisałam maturę. Wybrałam te studia, które mnie interesują, te na które ciężko się dostać dziennie. Nie chciałam rezygnować z tego kierunku tylko ze względu na opłaty. Wielu moich znajomych studiujących dziennie poszło na te studia, na które zostali przyjęci, a nie na te, na które chcieli się dostać.

Studentom dziennym łatwiej jest o integrację w grupie. Widują się codziennie łatwiej jest im się zaprzyjaźnić, złapać kontakt. Studenci zaoczni spędzający mniej czasu na uczelni i przez fakt dojazdów, pracy przykładają mniejszą uwagę do rozwijania życia towarzyskiego podczas studiów.
 
- Wybieram studia dzienne, bo na nich nie ma presji pójścia do pracy. Można „bawić się” za pieniądze rodziców. Studia dzienne wypełniają czas ludziom, którzy nie mają co ze sobą zrobić, nie mają planu na siebie. Opóźniają ich wejście w dorosłe życie, przedłużają młodość – opowiada Krzysztof.
 
Trudno jest stwierdzić, które studia są lepsze te dzienne czy zaoczne. Wybór trybu nauki zależy od indywidualnych potrzeb. Ważniejsze jest to, co studiujemy i czy sprawia nam to przyjemność, pokrywa się z naszymi zainteresowaniami.

Klaudia Musiał 

Fot. Krzysztof Zatycki

Aktualności

Rekrutacja 2020/2021 na studia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi Łódź

Poznaj zasady rejestracji na studia w łódzkiej WSBiNoZ w roku akademickim 2020/2021!

3. edycja Dni Zawodu Psychologa - Kariera START!

Magister psychologii - i co dalej? Dowiedz się dzięki spotkaniu online!

Rekrutacja online na studia w 2020 roku - czy jest możliwa?

Następstwa epidemii i matur w czerwcu.

Konkurs nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie

Weź udział w konkursie nautologicznym i wygraj świetne nagrody!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dlaczego szkoła policealna? Jak podjąć decyzję o swojej edukacji?

Dlaczego warto wybrać taką ścieżkę edukacji? Jakie są profity, wynikające z nauki w szkole policealnej?

Od 25 maja możliwe konsultacje w szkołach - informacje o spotkaniach z nauczycielami

Uczniowie mogą się spotkać z nauczycielami w małych grupach lub indywidualnie.

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

Oceny jeden plus? Jest pomysł, by w tym roku zdali wszyscy uczniowie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z ciekawym apelem.

Komentarze, opinie, wypowiedzi (20)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
 • da się! [0]

  Ja to jestem na studiach dziennych i łączę jakoś pracę ze studiowaniem… Da się! Polecam zarabianie na wypełnianiu ankiet, ja tak zarabiam już od paru miesięcy. Przetestowałem wiele platform, ale...

  rafik, 2018-01-26, 11:06:46
 • studia [0]

  ja poszłam na dzienne i cieszę się że wybrałam taką właśnie formę studiów.

  Melaficienta, 2017-11-14, 10:34:43
 • AKADEMIA POLONIJNA [0]

  Po pielęgniarstwie w Akademii Polonijnej w Częstochowie nie miałam większych problemów z pracą w okolicy.

  Wiktoria, 2017-10-10, 08:33:14
 • studia [0]

  Z tego artykułu wynika że nie ma idealnego rozwiązania. Jest wiele opcji do wyboru i dobrze. Ja zdecydowałam się studiować dziennie na uczelni prywatnej. Wybrałam Zarządzanie na Wyższej Szkole Adminis...

  Sara, 2017-07-27, 15:08:40
 • super [0]

  Czytałam wiele opinii o Uczelniach, sporo też analizowałam, jako, że mam poślizg z maturą to skorzystam z opcji naboru zimowego, po dokładnej analizie wybrałam ofertę wyższej szkoły bezpieczeństwa, ki...

  naka5, 2017-02-15, 21:58:15
 • jaki kierunek na wsb? [0]

  A jakieś konkretne kierunki polecacie na tym WSB? Jestem z Poznania i rozważałem logistykę http://www.wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/logistyka Opis zapowiada ciekawe ...

  Maximus, 2017-01-24, 10:34:43
 • test predyspozycji zawodowych [0]

  Witam! Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów? Warto taki wybór oprzeć o wyniki profesjonalnego testu predyspozycji zawodowych, który dostępny jest on na stronie kierunekrozwoju.pl Jego wyniki pozwolą...

  kierunekrozwoju, 2016-07-20, 17:39:41
 • WSB [1]

  a i w tym roku WSB ma promocje cenowe jak dla studenta to bardzo dobra sprawa zwłaszcza że myślę u nich zacząć studiowanie.

  jacek, 2016-06-28, 19:04:26
 • Młodzi na rynku pracy [0]

  Ja akurta studiowałam dziennie, a pracowałam dorywczo i dla mnie to było świetne rozwiązania, jednak kwestia stacjonarne/niestacjonarne jest jest wg mnie uwarunkowana dość indywidualną sytuacją. Ważne...

  Roszpunka, 2015-04-17, 18:21:54
 • wsb [0]

  a słyszeliście że na WSB są duże promocje na czesne w pierwszym roku studiów? podobno nawet od 25% a nawet do 100%

  iza, 2014-10-14, 21:00:46
 • Biuro Karier [0]

  Dzień dobry, Dziękujemy za odpowiedź. Biura Karier WSB stoją otworem dla wszystkich naszych studentów z wszelkich kieruneków, również dla byłyhc studentów. W biurach karier można dowiedzieć się ...

  oewsb, 2014-08-25, 12:26:45
 • odp. [1]

  Wybrałam inżynierię zarządzania. To nowość w związku z tym mam pytanie czy te biura karier są przygotowane do wsparcia osób z nowego kierunku?

  Rina, 2014-08-23, 16:41:26
 • WSB [0]

  Dzień Dobry, A na jaki kierunek się zdecydowałaś dokładnie? Zachęcam Cię również do odwiedzenia Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej, w którym wspieramy naszych studentów pod kątem zawodowym. ...

  oewsb, 2014-08-22, 10:29:18
 • studia [0]

  Ja zdecydowałam się na stacjonarne I stopnia na WSB w Chorzowie. Wydaje mi się, że pracodawcy patrzą na tryb dzienny jakoś przychylniej.

  Rina, 2014-08-11, 12:07:48
 • v [0]

  Wygląda na to, że stacjonarne lepsze :)

  v, 2014-08-06, 18:56:20
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama