Wirtualny Dzień Otwarty na Uniwerystecie Pedagogicznym w Krakowie

2022-02-14 09:13:31

Czujesz, że zbliża się najwyższy czas na podjęcie ważnej decyzji, tej decydującej o Twoich losach zawodowych? Stoisz przed wyborem kierunku i zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę? Czy ważna jest analiza obecnie panujących trendów oraz rynku pracy?

Dni otwarte

Matura to nie bzdura 

Jesteś już po wyborze przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze. Wynik uzyskany na egzaminie dojrzałości decyduje o możliwościach studiowania na uczelniach państwowych w trybie stacjonarnym. Oczywiście pozostają jeszcze do wyboru kierunki na uczelniach prywatnych oraz w płatne – w trybie niestacjonarnym, ale warto wypróbować pierwszą opcję. 

Czy moda dotyczy też studiów? 

Jak wybrać kierunek studiów? Trzeba wziąć pod uwagę najważniejsze – Twoje zainteresowania i pasje, to one zadecydują o rozwoju kariery zawodowej po studiach. Jeśli będziesz wykonywać pracę z przyjemnością, nie będziesz pracował ani jednego dnia w życiu. Oczywiście warto zapoznać się także ze statystykami – by zorientować się, które kierunki cieszyły się największą popularnością. Często obok takich informacji są podawane progi punktowe, które pozwalają chociaż szacunkowo – zorientować się, jakie masz szanse na podjęcie studiów. Przy wyborze kierunku studiów nie sugeruj się wyborami przyjaciół, naciskami członków rodziny, bowiem każdy z nas ma inne predyspozycje, zainteresowania oraz wizję przyszłości. Studia są także czasem największych przyjaźni, znajomości, które utrzymują się w dalszym życiu. Bardzo często na ścieżkach zawodowych spotykamy, nieraz przez przypadek, kolegów i koleżanki ze studiów – w ten sposób rodzą się poważne kooperacje w życiu zawodowym, pojawiają możliwości współpracy oraz satysfakcjonującego działania na ścieżkach zawodowych. 

Spróbuj określić swoje mocne strony oraz predyspozycje 

Na samym początku warto zrobić analizę mocnych i słabych stron oraz predyspozycji. Taką analizę można wykonać w szkole, często z doradcą zawodowym. Przeanalizuj to, co lubisz robić w wolnym czasie, o czym możesz rozmawiać bez końca. Jeśli masz dużo zainteresowań – zastanów się, czego nie lubisz robić – taka informacja też jest ważna. Równie ważne są predyspozycje – one ukazują, co przychodzi Ci łatwo, a na które zadania, czy czynności musisz poświęcić więcej czasu. Wiedza na ich temat podpowie Ci, co chciałbyś robić w przyszłości: jeśli nie masz np. wyobrażenia przestrzennego, ciężko będzie się odnaleźć w roli architekta – pomimo zamiłowania do fotografowania nowoczesnej architektury.  

Studia przygotowujące do konkretnego zawodu czy otwierające okno na świat? 

Jeśli masz sprecyzowane plany na przyszłość i wiesz, czego chcesz, warto iść w tym kierunku i wybrać studia zawodowe – są to takie studia, które pozwolą Ci wykonywać konkretny zawód – na przykład studia pedagogiczne, otwierające ścieżkę kariery w edukacji, studia inżynierskie - w zależności od kierunku – również pozwalają odnaleźć się w konkretnej branży na rynku pracy. Są także kierunki, które otwierają horyzonty na różne branże gospodarki, w wielu przypadkach są to studia humanistyczne, które na pierwszy rzut oka nie są identyfikowane z konkretnymi zawodami, a absolwenci znajdują zatrudnienie w wielu zawodach. Przykładem mogą być studia socjologiczne – mało kto zdaje sobie sprawę, że kwestie doboru reklamy, kolorów, przekazu, budowy stron internetowych, programów i interfejsów są poparte badaniami społeczeństwa. Szeroka wiedza, elastyczność umysłu oraz chęć do kształcenia przez całe życie – są obecnie bardzo istotne na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy

Dodatkowe punkty w rekrutacji 

Pamiętaj, podczas rekrutacji na studia, o swoich szkolnych osiągnięciach. Wyniki olimpiad oraz konkursów bardzo często są brane pod uwagę w postępowaniach rekrutacyjnych. To dzięki nim możesz uzyskać dodatkowe punkty, które w wielu przypadkach decydują o przyjęciu na studia.  

Skorzystaj z możliwości i odwiedź uczelnię 

Na wielu uczelniach realizowane są dni otwarte. Warto skorzystać z tej możliwości. Ze względu na sytuację epidemiologiczną – Dzień Otwarty na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie jest zaplanowany w formie zdalnej – online. Zarówno studenci prowadzący studio live, jak i wykładowcy uchylą uniwersyteckie drzwi i pozwolą Ci się wcielić w rolę studenta. Już dzisiaj zobacz, co Cię czeka w tym dniu – zapisz się na warsztaty i szkolenia, posłuchaj studentów - co mają do powiedzenia. 

Śmiało – wejdź do świata UP i spotkajmy się na Wirtualnym Dniu Otwartym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w dniu 16 marca br.!  

https://dzienotwarty.up.krakow.pl/ 

ip - Renata Gasek

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wirtualne Dni Otwarte, Uniwersytet Pedagogiczny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane