zmień miasto

Zmiana przedmiotu maturalnego - jak to zrobić?

Wybór odpowiedniego przedmiotu maturalnego to problem, z którym spotykają się uczniowie szkół średnich praktycznie co roku. Dlaczego to jest takie ciężkie? Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo ważna decyzja, która ma wpływ na przebieg naszej przyszłości. Z tego powodu powinno się ją dobrze i dokładnie przemyśleć. Co jednak jeśli termin składania deklaracji już minął, a my chcemy zmienić nasz wybór?

Jak zmienić przedmiot maturalny, na który już wcześniej się zdecydowaliśmy?

Dokładnie do 30 września 2017 roku każdy uczeń z ostatniej klasy liceum lub technikum musiał złożyć wypełnioną i podpisaną oficjalną deklarację dotyczącą wyboru języka obcego i dodatkowych przedmiotów na maturze.

Termin ten już minął półtorej miesiąca temu, więc wielu uczniów zdążyło już przedyskutować swoje wybory z rodzicami i przyjaciółmi. Często takie rozmowy sprawiają, że postanawiamy zmienić zdanie na temat naszych wyborów.

Zbliżają się próbne matury 2018 z Operonem i będzie to kolejny moment dla wielu osób, w którym będą mogli ocenić swoje kompetencje dotyczące danych przedmiotów. Zazwyczaj bywa tak, że uczniowie rezygnują z poziomów rozszerzonych, ponieważ zdają sobie sprawę, że nie dadzą rady przygotować się do maja z całym materiałem. Niektórzy jednak wręcz przeciwnie postanawiają dodać coś do swojej listy.

Jeśli znajdziemy się w gronie takich osób, które złapią wątpliwości dotyczące wyborów, nie ma się o co martwić. Specjalnie dla takich przypadków na początku kolejnego roku zostanie przeprowadzona druga tura wyboru przedmiotów maturalnych. Wszystkim uczniom zwrócone zostaną ich deklaracje. Dzięki temu będą mogli zajrzeć i dokonać korekty w swoich poprzednich wnioskach. W razie dalszych wątpliwości, ostatecznych zmian można dokonywać do dnia 7 lutego 2018 roku.

Po tym dniu deklaracja stanie się ostateczna, więc żadne zmiany nie będą już możliwe. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje przedmioty, aby nie żałować swoich decyzji i czuć się pewnie podczas samych egzaminów maturalnych. Oczywiście taki zły wybór nie powinien być przez nas traktowany jako porażka życiowa, ponieważ zawsze mamy okazję podejść do matury w następnym roku. W końcu nigdy nie jest za późno na zmiany!

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama