Zmiany w maturach - próg zdawalności rozszerzeń, trudniejszy j. polski i kolorowe arkusze

2020-07-03 10:49:05

Od kilku dobrych lat zasady zdania matury były dosyć jasne i stałe. 30 proc. żeby zdać obowiązkowe przedmioty na poziomie podstawowym, podobny poziom trudności corocznych arkuszy, nieśmiertelna rozprawka i analiza wiersza na j. polskim i wymóg podejścia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Szykują się jednak zmiany, które mogą utrudnić zdanie egzaminu dojrzałości.

Dziewczyna pisze coś na kartce

Nowa matura z j. polskiego - 3 arkusze z zadaniami i brak klucza

Matura z j. polskiego będzie od teraz znacznie bardziej kompleksowa i dokładna. Łącznie będzie składać się z 3 części. Taka matura będzie też 40 minut dłuższa, co oznacza, że jej czas trwania będzie wynosił 210 minut. W pierwszej części maturzystów czeka sprawdzenie znajomości lektur z kanonu.

Druga część egzaminu z j. polskiego to znane wszystkim czytanie ze zrozumieniem. Trzeci etap to już wypracowanie, w którym nie będzie wymagane napisanie rozprawki, ale np. eseju - absolwent będzie miał większy wybór, a jego praca nie będzie sprawdzana wg klucza.

Kolorowe arkusze na maturze

Jedną z bardziej interesujących zmian jest pomysł drukowania całych arkuszy maturalnych w kolorze. Ta zasada ma jednak dotyczyć tylko egzaminów z biologii, chemii i geografii, by móc w ramach tych przedmiotów wprowadzić nowe rodzaje zadań na maturze.

Do tej pory wykorzystywano do tego specjalne kolorowe dodatki, np. na egzaminach z geografii (zobacz: Matura z geografii 2020 - arkusz i kolorowy dodatek). Cały arkusz drukowany w kolorze daje jednak znacznie większe możliwości.

Progi zdawalności na nowej maturze

Do tej pory, by zdać maturę, trzeba było zaliczyć obowiązkowe egzaminy na maturze. W ich skład wchodził j. polski, matematyka i j. obcy nowożytny. Minimalny wynik, jaki zapewnia zdanie matury to 30% z każdego z nich. Ta zasada ma zostać nienaruszona, zmiany czekają jednak maturzystów w kwestii rozszerzeń.

Aktualnie, egzamin na poziomie rozszerzonym trzeba napisać co najmniej jeden. Nie ma progu zdawalności - wystarczy na niego przyjść i zdobyć dodatkowe punkty rekrutacyjne. Nowa matura będzie wymagać, by z rozszerzeń również uzyskać co najmniej 30%.

Od kiedy zmiany w maturach?

Informacja temat wprowadzenia zmian ma w "najbliższym czasie" zostać ujawniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wtedy też dowiemy się, czy oprócz wymienionych wyżej nowości, wprowadzone zostaną kolejne innowacje. W pewnym momencie zapowiadane były zmiany na maturze od 2023 r., być może to właśnie wtedy omówione pomysły wejdą w życie.

KSK

fot. Pixabay (za: Pexels).

Źródła: gazetaprawna.pl; wp.pl

Słowa kluczowe: Matura 2023 nowe zasady, progi zdawalności, nowa matura z j polskiego, kolorowe arkusze, informacje

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura z fizyki 2020 - arkusze CKE

Arkusze pojawią się kilka minut po 14.00. Dziś na maturzystów czeka matura z fizyki - egzamin uznawany za najtrudniejszy do zdania. Zobacz arkusze!

Stypendia Pomostowe - ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

Stypendia Pomostowe na I rok studiów czekają na maturzystów! Poznaj szczegóły.

Dzień Otwarty ONLINE w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Poznaj harmonogram wydarzenia, dzięki któremu poznasz zalety studiowania w warszawskiej ALK.

Powrót do szkoły podczas epidemii koronawirusa - wytyczne MEN

Czyli, co musisz wiedzieć w zależności od trybu, w jakim będzie funkcjonować twoja szkoła?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Pedagogika nie tylko kierunkiem dla nauczycieli?

Dowiedz się, jakie możliwości otwierają przed tobą studia pedagogiczne!

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Praca jak marzenie - jak ją zdobyć?

Sprawdź, czy na pewno dokonujesz właściwego wyboru!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
XX Targi Ofert Edukacji Akademickiej - targi ofert edukacji akademickiej promocja edukacyjna 2013 stoiska uczelni wyższych matura toruń

Z pewnością warto wybrać się na XX Targi Ofert Edukacji Akademickiej "Promocja Edukacyjna" 2013, podczas których można będzie odwiedzić stoiska licznych uczelni wyższych oraz spotkać się z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.