Jak wpasować się w klucz?

2010-05-02 19:50:43
 Jednym z największych utrapień maturzystów jest wpisanie się w przeklęty klucz odpowiedzi do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jak napisać wypracowanie tak, żeby egzaminator nie odjął nam zbyt wielu punktów?

Klucz odpowiedzi budzi kontrowersje od samego początku wprowadzenia w życie nowej matury. Nauczyciele i uczniowie są pod tym względem zgodni - klucz daje bardzo niewielkie pole manewru w wyciąganiu własnych wniosków. Co więcej, wielu maturzystów uważa, że w egzaminie nie chodzi już o to, żeby popisać się inwencją twórczą i napisać własny, autorski tekst, ale aby odgadnąć, co znajdzie się w kluczu. Ten zdążył już sobie zyskać ponurą sławę jedynej słusznej interpretacji wypracowania.

Rzeczywiście, pod wieloma względami klucz zasłużył sobie na krytykę. O wiele więcej korzyści daje nam, aby na egzaminie maturalnym nie pisać własnych przemyśleń. Te może i przyczynią się do podwyższenia poziomu estetycznego pracy, ale egzaminator może jedynie przyznać za nie punkty w przypadku tzw. "szczególnych walorów", które rzadko kiedy bierze się pod uwagę przy sprawdzaniu tekstu. Klucz niestety ogranicza kreatywność ucznia i zniechęca do popatrzenia na temat w szerszej perspektywie oraz wyciągania odważnych wniosków. Matura jest więc w dużym stopniu odtwórcza, promuje przeciętność i nie pozwala na wykazanie się ponadprogramową wiedzą.

Autor tekstu również nie miał przyjemnych wspomnień z owym kluczem, znanym także jako "proponowane odpowiedzi". Po napisaniu wypracowania maturalnego i sprawdzeniu rozwiązań, zdziwiony był nie tyle swoimi, co właśnie przygotowanymi przez ekspertów rozwiązaniami. Czy ten klucz istotnie jest aż taki straszny? Pocieszające jest, że nie zawiera on już w sobie konkretnych treści, które muszą być zawarte w tekście. Wprowadzono bardziej przyjazny dla maturzystów system polegający na podaniu zakresu zagadnień, który ma zostać poruszony w wypracowaniu oraz przykładowych treści, które mogą (lecz nie muszą) się w nim znaleźć.

Na całe szczęście nie jesteśmy więc niewolnikami klucza - jeżeli egzaminator stwierdzi, że napisaliśmy to, co trzeba, mimo iż nie było to dokładnie to, co stoi w kluczu - dostaniemy punkt! O czym więc należy pisać? Najważniejsza jest interpretacja tekstu, będąca podstawą całego naszego wypracowania. Analiza tekstu niezbędna jest jedynie na poziomie rozszerzonym pisemnej matury z polskiego (na podstawie tylko, jeżeli zakłada to temat). Pamiętajcie też o kontekstach historycznoliterackich i odwołaniach do innych lektur!
 
Maturzystów powinna pocieszyć też jeszcze jedna rzecz - nawet za pracę z kardynalnymi błędami merytorycznymi i ortograficznymi można uzyskać świadectwo maturalne, Maturę jest więc zdać o wiele łatwiej niż kiedyś, ale o wiele trudniej z naprawdę dobrym i zadowalającym nas rezultatem.

JUR
Słowa kluczowe: klucz odpowiedzi matura język polski wypracowanie dłuższa wypowiedź tekst proponowane odpowiedzi

Porady - Matura od A do Z

Jak się uczyć, by wykorzystać potencjał swojego mózgu?

Jak działa ludzka pamięć i co robić, aby lepiej zapamiętywać?

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

Poznaj zasady, dzięki którym osiągniesz sukces na maturze!

Czy laureaci i finaliści olimpiad muszą pisać maturę?

Sprawdź, na jakich warunkach można zostać zwolnionym z pisania matury 2021/2022.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty kształcenia przy wyborze kierunku studiów?

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane