Błąd kardynalny na maturze

2018-04-04 12:24:45

Liczba zdobytych punktów na maturze odgrywa ogromną rolę przy rekrutacji na studia, dlatego wiele osób zamartwia się o swoje wyniki, zwłaszcza że każdy procent może zadecydować o rezultacie naborów do szkoły wyższej. Rodzajów pomyłek jest wiele, ale istnieje jeden taki, przez który nie zaliczymy nawet całego egzaminu z języka polskiego. Jest nim błąd kardynalny.

Czym są błędy kardynalne i jak ich unikać!

Błąd kardynalny na maturze

Ten rodzaj błędu pojawia się tylko na maturze z języka polskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Możemy mieć z nim do czynienia na wypracowaniu, za które otrzymujemy bardzo dużo punktów w stosunku do całego egzaminu dojrzałości. Jeśli zdarzy nam się taka pomyłka, istnieje szansa, że nasza praca zostanie zdyskwalifikowana, co oznacza, że nie zaliczymy też matury. 

Najczęstsze błędy kardynalne

Kardynalny błąd może przybrać różne formy na wypracowaniu z języka polskiego. Jest to po prostu poważna pomyłka ucznia związana z podaniem nieprawidłowej informacji, np. na temat lektury, która pojawia się na rozprawce. Typowym przypadkiem jest pomylenie autora na maturze, ale zdarza się także, że zdający podają złą epokę, gatunek, czas akcji książki i inne szczegóły dotyczące dzieła.

Metodą na uniknięcie błędów kardynalnych jest niepodawanie informacji, których nie jesteśmy pewni – zdecydowanie lepiej zastąpić je przemyślanymi i dobrze znanymi maturzyście faktami. Podane powyżej błędy są jednak powiązane z nieznajomością treści dzieła, którego używa się do argumentacji na wypracowaniu maturalnym. Aby uniknąć tzw. "kardynałki", warto porządnie zapoznać się z treścią lektur z gwiazdką oraz historią polskiej literatury. Dzięki temu trudniej będzie nam podać złą informację. Skreślenie naszej pracy przez egzaminatora może być powiązane także z niewiedzą na temat tworzenia wypracowania. W innym artykule opisaliśmy, jak napisać rozprawkę.

Poważna pomyłka może, ale nie musi, zostać uznana przez egzaminatora za błąd kardynalny. Z tego powodu lepiej poczekać na ostateczne wyniki matur pisemnych, które zweryfikują, czy daną informację uznano za "kardynałkę".

Podczas przygotowywania się do egzaminów warto zapoznać się także z innymi błędami, które pojawiają się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: kardynalny błąd, błędy kardynalne, pomylenie autora na maturze

Matura od A do Z

Matura 2020 - jak się przygotować

Nie czekaj, aż zakwitną kasztany!

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Matura 2020 - co warto wiedzieć?

Przewodnik maturalny dla tegorocznych maturzystów.

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Powrót do szkoły podczas epidemii koronawirusa - wytyczne MEN

Czyli, co musisz wiedzieć w zależności od trybu, w jakim będzie funkcjonować twoja szkoła?

Poprawka z matematyki z Akademią Morską w Szczecinie - bezpłatne kursy "Pitagoras"

Przygotuj się na egzamin poprawkowy razem z wykładowcami AM w Szczecinie!

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem studiów

Te trzy proste pytania pomogą Ci w wyborze życiowej ścieżki.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane