zmień miasto

Błąd kardynalny na maturze

Liczba zdobytych punktów na maturze odgrywa ogromną rolę przy rekrutacji na studia, dlatego wiele osób zamartwia się o swoje wyniki, zwłaszcza że każdy procent może zadecydować o rezultacie naborów do szkoły wyższej. Rodzajów pomyłek jest wiele, ale istnieje jeden taki, przez który nie zaliczymy nawet całego egzaminu z języka polskiego. Jest nim błąd kardynalny.

Czym są błędy kardynalne i jak ich unikać!

Błąd kardynalny na maturze

Ten rodzaj błędu pojawia się tylko na maturze z języka polskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Możemy mieć z nim do czynienia na wypracowaniu, za które otrzymujemy bardzo dużo punktów w stosunku do całego egzaminu dojrzałości. Jeśli zdarzy nam się taka pomyłka, istnieje szansa, że nasza praca zostanie zdyskwalifikowana, co oznacza, że nie zaliczymy też matury. 

Najczęstsze błędy kardynalne

Kardynalny błąd może przybrać różne formy na wypracowaniu z języka polskiego. Jest to po prostu poważna pomyłka ucznia związana z podaniem nieprawidłowej informacji, np. na temat lektury, która pojawia się na rozprawce. Typowym przypadkiem jest pomylenie autora na maturze, ale zdarza się także, że zdający podają złą epokę, gatunek, czas akcji książki i inne szczegóły dotyczące dzieła.

Metodą na uniknięcie błędów kardynalnych jest niepodawanie informacji, których nie jesteśmy pewni – zdecydowanie lepiej zastąpić je przemyślanymi i dobrze znanymi maturzyście faktami. Podane powyżej błędy są jednak powiązane z nieznajomością treści dzieła, którego używa się do argumentacji na wypracowaniu maturalnym. Aby uniknąć tzw. "kardynałki", warto porządnie zapoznać się z treścią lektur z gwiazdką oraz historią polskiej literatury. Dzięki temu trudniej będzie nam podać złą informację. Skreślenie naszej pracy przez egzaminatora może być powiązane także z niewiedzą na temat tworzenia wypracowania. W innym artykule opisaliśmy, jak napisać rozprawkę.

Poważna pomyłka może, ale nie musi, zostać uznana przez egzaminatora za błąd kardynalny. Z tego powodu lepiej poczekać na ostateczne wyniki matur pisemnych, które zweryfikują, czy daną informację uznano za "kardynałkę".

Podczas przygotowywania się do egzaminów warto zapoznać się także z innymi błędami, które pojawiają się na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama