Czy warto studiować psychologię?

Zalety kierunku oraz perspektywy przyszłego zatrudnienia

2021-08-06 11:40:47

Dalej nie podjąłeś ostatecznej decyzji co do wyboru kierunku studiów? Być może wciąż się wahasz i nie jesteś pewny? Jeśli uważasz się za osobę empatyczną z otwartym umysłem, to zobacz czy sprawdzisz się na psychologii!

Psychologia WSBiNoZ

Psychologia – czy warto iść na ten kierunek?

Psychologia to nieustannie jeden z najbardziej obleganych kierunków na polskich uniwersytetach. Wiąże się on z prestiżem oraz – często – atrakcyjnymi zarobkami, jednak z drugiej strony osoba decydująca się na studia psychologiczne musi być przygotowana na wiele godzin wymagającej nauki, często jeszcze przed rozpoczęciem studiów. W tym artykule omówimy kilka najważniejszych aspektów dotyczących psychologii, które odpowiedzą na pytanie, czy warto iść na ten kierunek.

Psychologia – jak wyglądają takie studia?

Wybierając kierunek studiów, należy przede wszystkim rozeznać się, jak wygląda program nauczania i dowiedzieć się, czego można się po nich spodziewać. Studia psychologiczne skupiają się głównie na naukach medycznych oraz humanistycznych. Przydatna jest jednak także wiedza z biologii.

Przedmioty, które obejmują studia psychologiczne, to między innymi filozofia, historia myśli psychologicznej oraz statystyka. To właśnie na poznaniu teorii skupiają się pierwsze lata nauczania, dopiero później, po wybraniu specjalizacji, można spodziewać się większej liczby zajęć praktycznych i kontaktu z pacjentem.

Trzeba też pamiętać, że program studiów psychologicznych w kolejnych latach może różnić się w zależności od wybranej specjalizacji. Studenci mogą wybierać między innymi z psychoterapii, psychologii zdrowia i rehabilitacji, neuropsychologii klinicznej czy psychologii klinicznej dziecka i rodziny.

Co należy zdawać na maturze?

Aby dostać się na psychologię na wymarzonym uniwersytecie, należy mieć wysokie wyniki z przedmiotów takich jak historia, biologia czy chemia. Dobrze jest jednak postarać się o jak najlepsze wyniki z geografii, fizyki czy języka polskiego. Atutem będzie oczywiście zdawanie rozszerzonych matur z tych przedmiotów.

Jak widać, studia psychologiczne wymagają sporo nauki jeszcze w szkole średniej. Dlatego warto, by decyzja o pójściu na ten kierunek była przemyślana i podjęta odpowiednio wcześniej. Pozwoli to przygotować się mentalnie i uniknąć stresu w ostatnich miesiącach przed maturą.

Gdzie można studiować psychologię?

Rekrutację na studia psychologiczne prowadzi wiele najbardziej renomowanych uniwersytetów w Polsce, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W przypadku tych uczelni trzeba jednak liczyć się ze sporą rywalizacją wśród kandydatów.

Psychologię można studiować także na uczelniach prywatnych – wiele szkół oferuje studia jednolite licencjackie oraz magisterskie. Jedną z uczelni prywatnych, na której można zapisać się na studia jednolite magisterskie z psychologii, jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Psychologia zaocznie czy stacjonarnie? A może nauczanie online? Odwiedź stronę wsbinoz.edu.pl i zapoznaj się z ofertą uczelni.

ip

Fot. Materiały Partnera

Słowa kluczowe: psychologia, czy warto studiować psychologię, wsbinoz

Wiadomości z uczelni

Debata ekspercka z okazji światowego dnia zdrowia Gdańsk

Poznaj szczegóły dotyczące debaty eksperckiej "Powrót do zdrowia" zorganizowanej z okazji światowego dnia zdrowia w WSZ w Gdańsku.

Powtórka przed maturą z chemii - bezpłatny webinar Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku

Temat zajęć: "Roztwory i reakcje zachodzące w roztworach wodnych".

Zdalny system kolejkowy w WSBiNoZ Łódź

Dzięki systemowi w prosty sposób będziesz mógł zarezerwować termin w siedzibie Uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Podręcznik szkolny. Czego potrzebuje uczeń do skutecznej nauki?

Jak wspomóc ucznia w nauce i co zaproponować mu, aby osiągnął lepsze wyniki w pozostałych przedmiotach nauczania?

Droga do sukcesu

Darmowa szkoła policealna. Czy jest dla każdego? Czy warto się zapisać?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Rekrutacja 2019/2020 w WWSIS "Horyzont" została przedłużona - Nabór, Termin, Kierunki, Oferta edukacyjne, Studia informatyczne

Poznajcie ofertę uczelni i skorzystajcie z dłuższego naboru ogłoszonego przez Uczelnię.