Gap year - czy warto się na to zdecydować?

2022-11-22 12:53:51

Na gap year, czyli roczną przerwę pomiędzy ważnymi etapami w życiu, decyduje się coraz więcej osób. Zapełniają ten czas na różne sposoby, ale ma to swoje wady i zalety. Czy warto zdecydować się na taką przerwę?

Zobacz też: Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze studiów?

Gap year - czy warto się na to zdecydować?Jaki cel ma gap year?

Na przerwę roczną (która nie zawsze trwa rok) najczęściej decydują się licealiści pomiędzy maturą a rozpoczęciem studiów. Taki rok może również zagospodarować osoba pomiędzy ukończeniem studiów I stopnia a rozpoczęciem nauki II stopnia. Zazwyczaj taka przerwa ma na celu dłuższe zastanowienie się nad tym, co chcielibyśmy robić w życiu, w jakim kierunku się kształcić i rozwijać. Wielu ludzi, którzy zdecydowali się na gap year spędza ten czas na szukaniu swojego miejsca w świecie, podróżach, przebranżowieniu czy poszukiwaniu nowych pasji.

Łatwo jednak wpaść w pułapkę takiej przerwy i dać się ponieść rozleniwieniu. Jeśli przed nami poprawa matury, warto rozplanować sobie czas na naukę. Jeżeli dajemy sobie czas, na poszukiwanie odpowiedniej ścieżki zawodowej, szukajmy pracy, nowych zainteresowań. Podczas roku przerwy można wyjechać za granicę, by poznać nową kulturę i kraj, a być może znaleźć miejsce, w którym chcielibyśmy zacząć nowy etap w życiu. Dobrym pomysłem jest także poszerzanie swoich kwalifikacji, robienie kursów i poznawanie nowych branży.

Gap year - zalety i wady

Ogromną zaletą tego czasu wolnego jest możliwość dokładnej analizy tego, co przynosi nam radość, a czego na pewno nie chcielibyśmy robić. To również czas na odpoczynek i regenerację, aby potem wkroczyć w nowy świat z pełną motywacją i zaangażowaniem. Można zagospodarować rok na skupieniu się na spełnianiu marzeń, których nie jesteśmy w stanie zrealizować np. w trakcie pracy lub szkoły. To pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń oraz poznanie świata.

Mimo mnóstwa zalet, jakie oferuje nam gap year, ma on również swoje wady. Główną jest wspomniana już wcześniej pułapka wolnego czasu. Kiedy nie znajdziemy sobie odpowiedniego zajęcia, możemy popaść w lenistwo, a przez to stracić motywację do jakiegokolwiek działania. To pogłębi wątpliwości dotyczące przyszłości, przez co utkniemy w martwym punkcie. Będziemy skazani na nudę i samotność, a to nie na wszystkich może wpłynąć korzystnie.

KD

fot. exels.com/pl-pl/@gabby-k/

Źródło: poradnikpracownika.pl

Słowa kluczowe: gap year, przerwa, gap year po maturze, zalety, wady

Porady - Matura od A do Z

Sposoby na zdaną maturę z matematyki! 5 praktycznych porad

Zobacz, jak podejść do matury z matematyki, aby osiągnąć sukces.

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Czy studia tuż po maturze są konieczne?

Ostatni rok szkoły średniej to najwyższy czas na podjęcie decyzji zawodowych.

Jak rozplanować naukę do matury?

Sprawdź, jak powinieneś ją rozłożyć, aby uzyskać świetny wynik podczas egzaminu dojrzałości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dekalog maturzysty - 10 zasad podejścia do matury

Poznaj zasady, dzięki którym osiągniesz sukces na maturze!

Matura 2020 - co warto wiedzieć?

Przewodnik maturalny dla tegorocznych maturzystów.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane