zmień miasto

Matura próbna z Operonem 2018 - ogólnopolskie wyniki

W listopadzie 2017 roku część szkół średnich, która zapisała się do programu Operonu, wzięła udział w próbnych maturach. Uczniowie mogli dzięki nim sprawdzić swoje umiejętności przed głównymi egzaminami. Zdania na temat trudności testów były podzielone, ale wiemy już, jak poszło tegorocznym maturzystom. Znamy ogólnopolskie wyniki matur próbnych 2018, udostępnione przez Operon!

Znamy już ogólnopolskie wyniki próbnych matur z operonem 2018!Na początku wspomnijmy o tym, jaka była wybieralność przedmiotów wśród tegorocznych maturzystów. Oprócz obowiązkowych egzaminów, uczniowie mogli wybrać sobie język obcy, który będą zdawać. Większość zdecydowała się na język angielski (84% na poziomie podstawowym, 28% na poziomie rozszerzonym). Drugi w kolejności okazał się język niemiecki. Zdecydowało się na niego 5% wszystkich maturzystów, z czego 1% podszedł do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Wśród reszty przedmiotów, najchętniej wybierana była geografia (19%), następnie matematyka (17%), biologia (13%) oraz język polski (10%). Na Chemię, fizykę, historię i WOS zdecydowało się tylko kilka procent uczniów.

Same wyniki nie wyglądają dobrze. W ogólnym podziale na liczbę niezdanych egzaminów widać, że ponad połowa uczniów nie zaliczyła przynajmniej jednego egzaminu. Występuje także wysoka liczba osób, które nie zdały dwóch lub więcej przedmiotów. Cieszyć się odpowiednią ilością punktów może zaledwie 45% wszystkich maturzystów.

Największe problemy wśród obowiązkowych przedmiotów sprawiła oczywiście matematyka, z której średnio uczniowie uzyskali tylko 26%. To bardzo niski wynik, nie uprawnia on do zaliczenia matury. Reszta egzaminów także nie prezentuje się dobrze. Z języka polskiego średnie noty sięgają ledwo 39%. Lepiej mają się jedynie języki obce. Z rozszerzeń próg 50% byli w stanie przekroczyć tylko uczniowie przystępujący do języka angielskiego.

Jeśli chodzi o najlepsze wyniki pod względem terytorialnym, dominuje województwo mazowieckie i podkarpackie. Jednym z wyższych not może pochwalić się także województwo lubelskie, podlaskie oraz małopolskie. Najgorsze okazało się województwo opolskie i warmińsko-mazurskie.

Jak widać, wyniki próbnych matur 2018 z Operonem nie prezentują się za dobrze. Problemem, jak zwykle, okazała się matematyka, jednak doszedł do niej także język polski, z którego uczniowie uzyskali zaskakująco niskie wyniki.

Każdy będzie miał okazję odebrać informację o uzyskanej liczbie punktów w swojej szkole. 

Zobacz też arkusze i odpowiedzi próbnych matur z Operonem 2018:
- matematyka;
- język polski;
- języki obce;
- przedmioty dodatkowe.

PW

Fot. Pixabay.com

Źródło: Egzaminy.operon.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama