Opłata za maturę - ile kosztuje powtarzanie matury?

2018-05-30 12:22:19

W Polsce każdy uczeń szkoły średniej podchodzi do egzaminów dojrzałości za darmo. Nie oznacza to jednak, że opłata za maturę nie występuje w ogóle. Istnieją sytuacje, w których może się ona pojawić. W poniższym artykule przedstawiamy, w jakich przypadkach trzeba wnieść opłatę za egzamin, ile to świadczenie może kosztować oraz kogo to dotyczy.

Zobacz, w jakich przypadkach występuje opłata za egzamin maturalny!

Opłata za egzamin maturalny

Obowiązek wniesienia opłaty za maturę występuje w przypadku, gdy dany absolwent szkoły średniej podchodzi do danego egzaminu już po raz trzeci lub kolejny, nie licząc poprawek w sierpniu. Dotyczy to także osób, które deklarowały chęć napisania testu z przedmiotu dodatkowego, ale ostatecznie do niego nie przystąpiły.

Ile kosztuje powtarzanie matury?

W sytuacjach opisanych powyżej każdy absolwent, który chce podejść ponownie do matury, musi wnieść opłatę 50 złotych za każdy egzamin. Jest to kwota określona jako dochód budżetu państwa. Niewniesienie tej opłaty jest równoznaczne z rezygnacją z ponownego podejścia do matury. Warto pamiętać, że przystąpienie do sierpniowej poprawki nie wymaga płacenia wspomnianych pieniędzy.

Kto jest zwolniony z opłat za maturę?

Nie wszyscy są zobowiązani do wnoszenia opłat za kolejne powtarzanie matury. Zwolnione z tego świadczenia są osoby, u których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 754 złotych netto.

Kiedy należy wnieść opłatę?

Opłata za maturę musi zostać wniesiona na początku roku kalendarzowego, w którym zamierzamy powtarzać egzaminy. Dokładniejszy termin to przełom stycznia i lutego. Odpowiednia kwota powinna zostać przelana na specjalny numer rachunku. Następnym krokiem jest przesłanie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oświadczenia wraz z potwierdzeniem wniesienia opłaty. Warto na koniec upewnić się w połowie lutego, czy OKE odnotowało przesłane pieniądze. Najlepiej zrobić to w szkole, w której zamierzamy zdawać ponownie maturę.

Jeśli uda nam się wprowadzić opłatę i zaliczyć egzamin maturalny przy kolejnym podejściu, otrzymamy świadectwo dojrzałości, które umożliwi nam wzięcie udziału w naborze na studia. Dobrze wiedzieć, że w tej sytuacji pojawia się również opłata rekrutacyjna.

PW

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: opłata za egzamin maturalny, opłata za maturę, powtarzanie matury

Matura od A do Z

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

Gap year - czy warto się na to zdecydować?

Czym jest gap year? Czy zawsze przynosi korzyści?

Czy laureaci i finaliści olimpiad muszą pisać maturę?

Sprawdź, na jakich warunkach można zostać zwolnionym z pisania matury 2021/2022.

Poprawa matury 2021 - harmonogram egzaminów poprawkowych

Zobacz, kiedy poznamy wyniki egzaminu dojrzałości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura z języka niemieckiego - sprawdź odpowiedzi - matura 2011 język niemiecki odpowiedzi klucz odpowiedzi rozwiązania poziom podstawowy rozszerzony

Język niemiecki pomimo tego, iż rzadziej wybierany przez maturzystów niż angielski, również cieszy się sporym powodzeniem. Sprawdźcie, jakie były odpowiedzi do środowego egzaminu!