Błąd rzeczowy na maturze

2018-06-07 16:53:19

Zaliczenie matury to marzenie każdego ucznia szkoły średniej. Błędy popełnianie na egzaminie uniemożliwiają niektórym osobom zdanie testu dojrzałości za pierwszym razem. Warto sobie zdać sprawę z pomyłek, jakie można popełnić podczas rozwiązywania zadań i pisania wypracowania. Jednym z nich jest błąd rzeczowy na maturze, którego temat przybliżamy w poniższym artykule.

Zobacz, co warto wiedzieć o błędach rzeczowych na maturze z języka polskiego!

Popularne błędy maturalne

Błędy językowe, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne – to jedne z pomyłek, jakie można spotkać na maturze, zwłaszcza tej z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Są one drobne, co sprawia, że powodują tylko stratę kilku punktów na egzaminie dojrzałości. Istnieją także inne typy błędów, które mogą doprowadzić do tego, że całe wypracowanie zostanie nawet skreślone przez osobę sprawdzającą. Mowa tutaj o błędzie kardynalnym i rzeczowym – wiele osób często myli je ze sobą.

Błędy na maturze z polskiego to postrach wielu uczniów. Młodzież najbardziej boi się tzw. błędu kardynalnego, który może sprawić, że pożegnamy się z marzeniem o zaliczonym egzaminie dojrzałości. Warto jednak wiedzieć, że bardzo rzadko się zdarza, że ktoś popełnia tego typu pomyłkę. Aby to zrobić należy kompletnie nie znać treści lektury zadanej w poleceniu i zamienić jej przebieg według własnych wyobrażeń. Opisując to inaczej, jeśli uczeń napisze na wypracowaniu, że akcja "Krzyżaków" dzieje się w XIX wieku, a głównym bohaterem tej książki jest Władysław, wtedy może praca zostać uznana za błąd kardynalny. Dotyczy to zwłaszcza opisów, w których widać, że uczeń całkowicie wymyślił sobie całą fabułę utworu. Pomylenie autora na maturze także podlega pod "kardynałkę".

Błędy rzeczowe na maturze

Błędów rzeczowych nie można do końca uznawać za kardynalne. Są one podobne, jednak te pierwsze dotyczą mniejszych pomyłek związanych z nieznajomością lektury. W tej sytuacji widać, że uczeń zna książkę, ale mógł wpisać źle imię danej postaci lub przypisać jej cechy do innego bohatera. W tej sytuacji odejmuje się tylko punkty na wypracowaniu.

Warto wiedzieć, że przez błędy rzeczowe też można nie zaliczyć matury. Wystarczy popełnić tę samą pomyłkę 4 razy, aby egzaminator skreślił całe wypracowanie.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: błędy rzeczowe na maturze, błędy na maturze z polskiego, pomylenie autora na maturze

Matura od A do Z

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Jaką uczelnię wybrać? Sprawdź międzynarodowe akredytacje!

Poznaj jedno z kluczowych kryteriów, jakimi warto się kierować przy wyborze szkoły wyższej!

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kortowo - kampus jak z amerykańskiego filmu!

Zobacz, jak wygląda i co zapewnia studentom kampus w Kortowie.

Szkoła policealna - łatwa i bezpłatna możliwość zdobycia nowych umiejętności i zawodu

Zobacz, co robią studenci po ukończeniu Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku.

Matura 2021 - język polski

Zobacz arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi matury z języka polskiego w 2021 roku.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Matura z języka angielskiego - sprawdź odpowiedzi - matura 2012 język angielski odpowiedzi klucz odpowiedzi rozwiązania poziom podstawowy rozszerzony

Dziś maturzyści zdawali egzamin z najczęściej przez nich wybieranego języka obcego - angielskiego. Sprawdźcie rozwiązania do tego egzaminu!