zmień miasto

Błąd rzeczowy na maturze

Zaliczenie matury to marzenie każdego ucznia szkoły średniej. Błędy popełnianie na egzaminie uniemożliwiają niektórym osobom zdanie testu dojrzałości za pierwszym razem. Warto sobie zdać sprawę z pomyłek, jakie można popełnić podczas rozwiązywania zadań i pisania wypracowania. Jednym z nich jest błąd rzeczowy na maturze, którego temat przybliżamy w poniższym artykule.

Zobacz, co warto wiedzieć o błędach rzeczowych na maturze z języka polskiego!

Popularne błędy maturalne

Błędy językowe, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne – to jedne z pomyłek, jakie można spotkać na maturze, zwłaszcza tej z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Są one drobne, co sprawia, że powodują tylko stratę kilku punktów na egzaminie dojrzałości. Istnieją także inne typy błędów, które mogą doprowadzić do tego, że całe wypracowanie zostanie nawet skreślone przez osobę sprawdzającą. Mowa tutaj o błędzie kardynalnym i rzeczowym – wiele osób często myli je ze sobą.

Błędy na maturze z polskiego to postrach wielu uczniów. Młodzież najbardziej boi się tzw. błędu kardynalnego, który może sprawić, że pożegnamy się z marzeniem o zaliczonym egzaminie dojrzałości. Warto jednak wiedzieć, że bardzo rzadko się zdarza, że ktoś popełnia tego typu pomyłkę. Aby to zrobić należy kompletnie nie znać treści lektury zadanej w poleceniu i zamienić jej przebieg według własnych wyobrażeń. Opisując to inaczej, jeśli uczeń napisze na wypracowaniu, że akcja "Krzyżaków" dzieje się w XIX wieku, a głównym bohaterem tej książki jest Władysław, wtedy może praca zostać uznana za błąd kardynalny. Dotyczy to zwłaszcza opisów, w których widać, że uczeń całkowicie wymyślił sobie całą fabułę utworu. Pomylenie autora na maturze także podlega pod "kardynałkę".

Błędy rzeczowe na maturze

Błędów rzeczowych nie można do końca uznawać za kardynalne. Są one podobne, jednak te pierwsze dotyczą mniejszych pomyłek związanych z nieznajomością lektury. W tej sytuacji widać, że uczeń zna książkę, ale mógł wpisać źle imię danej postaci lub przypisać jej cechy do innego bohatera. W tej sytuacji odejmuje się tylko punkty na wypracowaniu.

Warto wiedzieć, że przez błędy rzeczowe też można nie zaliczyć matury. Wystarczy popełnić tę samą pomyłkę 4 razy, aby egzaminator skreślił całe wypracowanie.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama