Jak dostać się na wymarzone studia?

2020-04-23 12:19:55

Ścieżka studiów to niezwykle istotny etap w naszej karierze zawodowej, jak i rozwoju osobistym. Nie musisz trafić w dziesiątkę już po maturze – wiele osób decyduje się na studia podyplomowe, szkolenia i kursy w późniejszym wieku. Ogromną zaletą podejmowania tej decyzji na późniejszym etapie jest świadomość i determinacja. Wtedy wiemy, czego potrzebujemy i która ścieżka edukacji jest dla nas najkorzystniejsza. Jeżeli decydujesz się na studia po ukończeniu szkoły, warto wybrać takie, które pozwolą Ci odkrywać świat w sposób najbliższy Twojej osobowości. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś, pierwsze podejście do rekrutacji może być stresujące. W tym artykule podpowiadamy, jak dostać się na wymarzone studia.

Półka z książkami

Określ swoje preferencje i potrzeby

To najważniejszy punkt przygotowania do rekrutacji. Pamiętaj, że studia powinny być dopasowane do Twoich zainteresowań. Jeżeli obierzesz je wyłącznie według chłodnej kalkulacji i ocenie rynku pracy, nauka będzie trudna, a w efekcie zdobędziesz mniej wiedzy i nie będziesz wystarczająco zaangażowany.

Możesz wyważyć sytuację, stawiając na studia obrane z pasji i podejmując decyzję korzystną dla ścieżki zawodowej. Przyjrzyjmy się tej kwestii na podstawie studiów psychologicznych: są wszechstronne, rozwiną Twoje zdolności w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych, nauczą Cię myślenia krytycznego, kontekstowego i poszerzą wiedzę. Jednocześnie możesz wybrać jedną z wielu praktycznych specjalizacji, takich jak psychologia biznesu czy psychologia kliniczna. Specjalizacja będzie szczególnie istotna, jeżeli realizujesz studia podyplomowe i kursy lub szkolenia.

Sprawdź wymagania

Są takie kierunki studiów, w przypadku których przekroczenie progu punktowego może być nieco trudniejsze, ponieważ będziesz mieć sporą konkurencję. Zdarza się to w przypadku kierunków takich jak psychologia czy prawo. Jeżeli aplikujesz na studia jednolite lub licencjackie, zobowiązują Cię wyniki z egzaminu maturalnego, wtedy musisz wybrać przedmioty rozszerzone i przygotować się do nich z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku studiów podyplomowych i studiów II stopnia istotne są wyniki osiągnięte na studiach licencjackich.

Zrób research – jak wygląda rekrutacja na wymarzonej uczelni?

Kiedy wiesz, jaki kierunek jest dla Ciebie odpowiedni i jakie kroki musisz podjąć, aby się na niego dostać, czas rozpocząć etap researchu dotyczący konkretnej uczelni. Proces rekrutacji może różnić się zależnie od konkretnej uczelni. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi (https://www.medyk.edu.pl/) prowadzi rekrutację online, która jest szybka i wygodna dla rekrutujących się osób. Musisz wypełnić formularz i przygotować wszystkie dane, a po wysłaniu formularza osoba reprezentująca uczelnie skontaktuje się z Tobą.

Skompletuj wymagane dokumenty: będą one różnić się zależnie od stopnia studiów, na które chcesz się zrekrutować. Na studia I stopnia lub jednolite magisterskie potrzebujesz oryginału lub odpisu świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o ukończeniu szkoły średniej, a w przypadku innych etapów niezbędny będzie oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i suplement do dyplomu. Pamiętaj o takich dokumentach jak dowód osobisty do wglądu i zdjęcie do legitymacji studenckiej.

Dzięki tym wskazówkom rekrutacja na wymarzone studia będzie o wiele prostsza.

ip

fot. Startup Stock Photos z Pexels

Słowa kluczowe: Wybór studiów kierunku, Rekrutacja online, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Studia na start

Zajęcia praktyczne na kierunku Higienistka Stomatologiczna w WZSP nr 2 w Gdańsku Gdańsk

Dowiedz się, dlaczego warto wybrać Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku.

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Kosmetologia w WSIiZ w Warszawie - informacje o kierunku i rekrutacja na rok akademicki 2020/2021 Warszawa

Studiuj Kosmetologię w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia i zostań jednym z najbardziej rozchwytywanych specjalistów w branży beauty!

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zarządzanie w branży gier video - nowa specjalizacja na kierunku Zarządzanie Uczelni Łazarskiego

Poznaj szczegóły dotyczące tego przyszłościowego kierunku studiów!

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa: perspektywa właścicielska - studia magisterskie w Akademii Leona Koźmińskiego - Kierunki, Rekrutacja, oferta Edukacyjna, 2019/2019, Program, ALK

Jeśli zamierzasz założyć lub kierować działalnością gospodarczą, albo chcesz zostać menedżerem, to warto zdobyć wcześniej odpowiednie kompetencje i doświadczenie.