Jak dostać się na wymarzone studia?

2020-04-23 12:19:55

Ścieżka studiów to niezwykle istotny etap w naszej karierze zawodowej, jak i rozwoju osobistym. Nie musisz trafić w dziesiątkę już po maturze – wiele osób decyduje się na studia podyplomowe, szkolenia i kursy w późniejszym wieku. Ogromną zaletą podejmowania tej decyzji na późniejszym etapie jest świadomość i determinacja. Wtedy wiemy, czego potrzebujemy i która ścieżka edukacji jest dla nas najkorzystniejsza. Jeżeli decydujesz się na studia po ukończeniu szkoły, warto wybrać takie, które pozwolą Ci odkrywać świat w sposób najbliższy Twojej osobowości. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś, pierwsze podejście do rekrutacji może być stresujące. W tym artykule podpowiadamy, jak dostać się na wymarzone studia.

Półka z książkami

Określ swoje preferencje i potrzeby

To najważniejszy punkt przygotowania do rekrutacji. Pamiętaj, że studia powinny być dopasowane do Twoich zainteresowań. Jeżeli obierzesz je wyłącznie według chłodnej kalkulacji i ocenie rynku pracy, nauka będzie trudna, a w efekcie zdobędziesz mniej wiedzy i nie będziesz wystarczająco zaangażowany.

Możesz wyważyć sytuację, stawiając na studia obrane z pasji i podejmując decyzję korzystną dla ścieżki zawodowej. Przyjrzyjmy się tej kwestii na podstawie studiów psychologicznych: są wszechstronne, rozwiną Twoje zdolności w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych, nauczą Cię myślenia krytycznego, kontekstowego i poszerzą wiedzę. Jednocześnie możesz wybrać jedną z wielu praktycznych specjalizacji, takich jak psychologia biznesu czy psychologia kliniczna. Specjalizacja będzie szczególnie istotna, jeżeli realizujesz studia podyplomowe i kursy lub szkolenia.

Sprawdź wymagania

Są takie kierunki studiów, w przypadku których przekroczenie progu punktowego może być nieco trudniejsze, ponieważ będziesz mieć sporą konkurencję. Zdarza się to w przypadku kierunków takich jak psychologia czy prawo. Jeżeli aplikujesz na studia jednolite lub licencjackie, zobowiązują Cię wyniki z egzaminu maturalnego, wtedy musisz wybrać przedmioty rozszerzone i przygotować się do nich z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku studiów podyplomowych i studiów II stopnia istotne są wyniki osiągnięte na studiach licencjackich.

Zrób research – jak wygląda rekrutacja na wymarzonej uczelni?

Kiedy wiesz, jaki kierunek jest dla Ciebie odpowiedni i jakie kroki musisz podjąć, aby się na niego dostać, czas rozpocząć etap researchu dotyczący konkretnej uczelni. Proces rekrutacji może różnić się zależnie od konkretnej uczelni. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi prowadzi rekrutację online, która jest szybka i wygodna dla rekrutujących się osób. Musisz wypełnić formularz i przygotować wszystkie dane, a po wysłaniu formularza osoba reprezentująca uczelnie skontaktuje się z Tobą.

Skompletuj wymagane dokumenty: będą one różnić się zależnie od stopnia studiów, na które chcesz się zrekrutować. Na studia I stopnia lub jednolite magisterskie potrzebujesz oryginału lub odpisu świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o ukończeniu szkoły średniej, a w przypadku innych etapów niezbędny będzie oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i suplement do dyplomu. Pamiętaj o takich dokumentach jak dowód osobisty do wglądu i zdjęcie do legitymacji studenckiej.

Dzięki tym wskazówkom rekrutacja na wymarzone studia będzie o wiele prostsza.

ip

fot. Startup Stock Photos z Pexels

Słowa kluczowe: Wybór studiów kierunku, Rekrutacja online, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Studia na start

Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane