Nietypowe kierunki studiów w Polsce

2023-04-13 19:57:03

Wybór studiów to coś, co spędza sen z powiek niejednemu maturzyście. Na szczęście polskie uczelnie mają w swojej ofercie wiele ciekawych i przyszłościowych kierunków, więc jest w czym wybierać. Niektóre z nich są powszechne i dobrze znane jak informatyka, psychologia, pedagogika czy ekonomia. Inne bywają tak niszowe, że mało kto o nich kiedykolwiek słyszał. Przedstawiamy kilka z nich.

Zobacz również: Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

nietypowe kierunki studiów

Zielarstwo i fitoproodukty

Na tym kierunku można dowiedzieć się wszystkiego o praktycznej uprawie i produkcji ziół, w tym o sposobach ich zbierania, suszenia i przechowywania. Daje on szeroką wiedzę w zakresie ich zastosowań leczniczych, a także przygotowują do organizowania i zarządzania gospodarstwem zielarskim. Choć studia te z samej nazwy brzmią niepozornie, to należy się na nich spodziewać wielu specjalistycznych zajęć z nauk przyrodniczych, jak "Substancje bioaktywne", "Diagnostyka laboratoryjna fitoproduktów" czy "Farmakognozja", która należy do działu farmacji. Absolwenci mogą liczyć na pracę jako zielarze oraz w firmach specjalizujących się w produktach leczniczych.

Hipologia i jeździectwo

Hipologia to wąska dziedzina nauki zajmująca się końmi i wszystkim, co z nimi związane, począwszy od ich budowy i fizjologii po chów i historię hodowli. Kierunek ten realizuje więc bardzo specjalistyczny program skoncentrowany na tych zwierzętach oraz na jeździectwie. Przedmioty, jakich można się spodziewać, to "Podstawy woltyżerki", "Rasy i pokrój koni", "Zasady wstępnego treningu koni", "Teoria i praktyka dyscypliny ujeżdżania" oraz "Identyfikacja koni i dokumentacja". 

Absolwenci tego kierunku będą posiadać szeroką wiedzę rolniczą związaną z hodowlą koni, prowadzenia gospodarstw, a także ekonomiki, prawodawstwa oraz medycznych aspektów sportu i rekreacji ruchowej. To wszystko pozwoli im zdobyć pracę np. w związku jeździeckim, stadninie, przedsiębiorstwie transportu konnego czy na torze wyścigów konnych.

Zarządzanie parafią

"Zarządzanie parafią" to studia podyplomowe przekazujące niezbędną wiedzę i specjalistyczne kompetencje potrzebne do zarządzania placówkami działającymi w kościele. Choć sama nazwa kierunku brzmi nieco dziwacznie, to jej celem jest przekazanie praktycznych umiejętności menadżerskich i interpersonalnych, które mogą okazać się przydatne w wielu innych dziedzinach zawodowych. Zajęcia i wykłady prowadzone są m.in. z:

  • elementów praca cywilnego,
  • prawa pracy,
  • podstaw rachunkowości,
  • podstaw negocjacji,
  • zarządzania finansami,
  • kształtowania zdolności przywódczych,
  • pozyskiwania środków z Unii Europejskiej,
  • zarządzania kulturą i dziedzictwem kulturowym,
  • nowoczesnych kanałów komunikacji.

Nauki o rodzinie

Kierunek ten należy do specjalności nauk teologicznych z elementami socjologii, psychologii i pedagogiki. W toku studiów zdobywa się interdyscyplinarną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny, w tym z prawa rodzinnego i opiekuńczego, religijno-moralnych aspektów zarządzania gospodarstwem domowym, ochrony własności intelektualnej, psychologii rozwojowej czy biologiczno-medycznych i metod planowania rodziny.

Absolwenci tego kierunku gotowi są do podjęcia pracy m.in. jako asystent rodziny, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej czy asystent osoby niesamodzielnej, a także w poradniach małżeńsko-rodzinnych.

Uprawa winorośli i winiarstwo

Kierunek ten to coś dla osób kreatywnych i zafascynowanych roślinami oraz produkcją wyborów winnych. Łączy w sobie naukę o winoogorodnictwie ze sztuką winiarską, która ma w Europie bardzo długą tradycję. Studia dają wiedze m.in. z zakresu projektowania, zarządzania i organizacji pracy w winnicy oraz winiarni, technologii produkcji winiarskiej, uprawy winorośli oraz oceny i klasyfikacji win. Przykładowe przedmioty, jakie są wykładane to "Enoturystyka", "Ampelografia", "Sommelierstwo" oraz "Chemia wina".

MS

fot. pixabay

źródła: up.lublin.pl, kandydat.kul.pl

Słowa kluczowe: kierunek studiów, studia, nietypowe kierunki, wybór studiów, maturzysta, specjalizacje, podyplomowe

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane