Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

2021-08-16 16:40:41

Ogrodnictwo to kierunek, nad studiowaniem którego mogą zastanawiać się wszyscy miłośnicy natury i zieleni. Czy spełni on wasze oczekiwania? Jak się na niego dostać i co będziecie robić na zajęciach, kiedy już zostaniecie przyjęci? Dowiedzcie się, co warto wiedzieć zanim podejmiecie studia na tym kierunku.

Zobacz też: Biologia - co powinieneś wiedziec o tym kierunku studiów?

Ogrodnictwo

W skrócie:

  • Najczęściej wymaganymi egzaminami maturalnymi branymi pod uwagę podczas rekrutacji na ogrodnictwo są biologia oraz chemia.
  • Duża ilośc teorii na poczatku studiów znacznie ułatwia późniejsze zajęcia praktyczne.
  • Samej pracy w ogrodzie jest niewiele, jednak niektóre przedmioty zaskakują kreatywnością związaną z projektami na nich tworzonymi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Największe znaczenie przy rekrutacji na ogrodnictwo mają biologia i chemia. Jeden z nich raczej na pewno będzie wymagany. Warto zadbać także o dobre wyniki z języka obcego i matematyki, ponieważ te przedmioty także są często brane pod uwagę przez komisję.

Długość trwania studiów

Ogrodnictwo to studia inżynierskie. Co to oznacza? W przypadku studiów pierwszego stopnia nauka trwa trzy i pół roku, natomiast studia magisterskie trwają zazwyczaj półtora roku. Po ich ukończeniu otrzymujecie tytuł inżyniera lub magistra inżyniera, w przypadku studiów drugiego stopnia.

Zajęcia na studiach

Przedmioty na studiach ogrodniczych cechuje szeroki zakres tematyczny, ale wszystkie pozostają ściśle związane z kierunkiem. Nie powinniście się więc martwić, że będziecie się uczyć rzeczy, które będą dla was kompletnie nieprzydatne. Co w takim razie oferuje ogrodnictwo? Czeka was wiele przedmiotów związanych z roślinami, ich pielęgnacją oraz chorobami, jakie je atakują. W waszym planie znajdą się także zajęcia na temat zjawisk atmosferyczch. Będziecie się mogli również dowiedzieć czegoś o maszynach rolniczych.

Na początku czeka was więcej teorii niż praktyki. Jednakże wiedza dostarczona na wykładach, okaże się później niezbędna podczas prac w laboratoriach lub tworzenia własnych projektów. Wiążą się z nimi ciekawe zadania jak np. tworzenie pułapek na rozmaite stworzenia lub własnych aranżacji roślinnych, w których trzeba się wykazać dużą dozą kreatywności. Z drugiej strony, prac typowo w ogrodzie będzie raczej niewiele, a jeśli już to prędzej będą one miały miejsce podczas praktyk niż w trakcie zajęć planowych.

Oczekiwania vs rzeczywistość

Ogrodnictwo może wam się kojarzyć z tworzeniem pięknych aranżacji kwiatowych lub projektowaniem ogrodów, aczkolwiek w rzeczywistości jest to znacznie szerszy tematycznie kierunek. Przedmiotów związanych z roślinami ozdobnymi i architekturą krajobrazu znajdziecie tutaj niewiele. Za to zajęcia takie jak sadownictwo czy gleboznawstwo będą nieodłączną częścią waszego planu.

Można by się też spodziewać, że ogrodnictwo nie będzie aż tak wymagającym kierunkiem jak inne studia ścisłe. Jeśli na to liczycie, pozwólcie, że szybko rozwiejemy wasze nadzieje. Nauki będzie sporo. Oprócz znajomości budowy roślin, będziecie musieli także przyswoić choroby na jakie są podatne, a także pory roku czy warunki ich uprawiania. Do tego, jeszcze wypadałoby pamiętać ich nazwy po łacinie. Razem, to bardzo dużo rzeczy do zapamiętania, więc na pewno spędzicie mnóstwo czasu nad książkami.

Jeśli już jesteśmy przy łacinie, niektórzy z was pewnie liczą na to, że znajdzie się ona w gronie waszych przedmiotów. Przecież zapamiętywanie ogromnej liczby słówek wydaje się bez sensu, jeśli nie zna się podstaw, które by to ułatwiły. Niestety, języka łacińskiego raczej nie znajdziecie w swoim planie...

Perspektywy pracy

Po uzyskaniu dyplomu możecie starać się o posadę doradcy w sklepach ogrodniczych i hurtowniach. Jeśli jesteście kreatywni i posiadacie zmysł wizualny, możecie także szukać pracy w kwiaciarniach, bądź przy projektowaniu ogrodów. Wiedza zdobyta na ogrodnictwie pozwoli wam także na założenie własnego biznesu lub gospodarstwa.

IS

fot. milesz z Pixabay.com

Słowa kluczowe: poradnik, matura, przedmioty ścisłe, praca

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Inżynieria Bezpieczeństwa - studia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Poznaj przyszłościowy kierunek studiów I stopnia i jego specjalności.

Psychologia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Poznaj kierunek i specjalizacje!

Dowiedz się więcej o jednym z najbardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy kierunków studiów!

Dzień otwarty Game Design w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie

Sprawdź najnowsze informacje dotyczące kierunku Game Design.

Biologia - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy warto studiować biologię.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Nieobecności na studiach - co trzeba o nich wiedzieć?

Zobacz, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieuczestniczenie w zajęciach na studiach.

Co zabrać na studia? 7 rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu studenckim

Dowiedz się, co warto wziąć ze sobą na nowe mieszkanie.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Nowy kierunek w ofercie WSB - wsb wyższa szkoła bankowa poznań prawo rekrutacja

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu poszerza swoją ofertę o kierunek prawo.