Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

2023-05-11 21:19:09

Przy wyborze kierunku studiów można kierować się wieloma rzeczami: perspektywami zawodowymi, zarobkami w danym obszarze, prestiżem czy osiągnięciami absolwentów. Nie powinno to być jednak wszystko, ponieważ równie ważna jest zgodność z zainteresowaniami kandydata oraz jego umiejętnościami. Dla osób, które interesują się książkami oraz mają smykałkę do pisania, na polskich uczelniach czeka wiele ciekawych opcji. Oto kierunki studiów związanych z literaturą oraz pisaniem.

Zobacz również: Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Studia pisarskie

Studia pisarskie na Uniwersytecie Szczecińskim są dedykowane osobom, które doskonale odnajdują się w świecie literatury i chciałyby poświęcić swoje życie pisaniu. Choć ich nazwa może kojarzyć się głównie z twórczością literacką, to kierunek ten kształci również z zakresu form nowomedialnych, narracji filmowych, copywritingu, redakcji oraz analizy i krytyki tekstów kulturalnych.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Studia z informacji naukowej i bibliotekoznawsta uczą przede wszystkim weryfikowania i szukania odpowiednich informacji z wykorzystaniem najnowszych technologii. Popularne specjalizacje na tym kierunku to m.in. kultura i edytorstwo książki, nowoczesna biblioteka oraz ochrona i konserwacja zbiorów bibliotecznych. Dodatkowo zdobywa się również kwalifikacje pedagogiczne, które uprawniają do w bibliotekach szkolnych oraz pedagogicznych.

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Kierunek ten ma charakter interdyscyplinarny i kształci w zakresie kilku specjalności. Łączy w sobie bowiem elementy takich dyscyplin jak literaturoznawstwo, kulturoznawstwo i bibliologia. Choć kształci głównie w zakresie teoretycznym, jednak oferuje też wiele godzin warsztatów z twórczego pisania i krytyki literackiej oraz ćwiczeń edytorskich tekstów wszystkich współczesnych mediów. Studia zapewniają również szczegółową wiedzę o funkcjonowaniu wydawnictw i redakcji czasopism. Kultura i praktyka tekstu dostępna jest tylko na jednej uczelni w Polsce - na Uniwersytecie Wrocławskim, ale za to twórcze pisanie i edytorstwo można znaleźć w ofercie innych studiów.

Edytorstwo

Na tym kierunku zdobywa się umiejętności praktyczne i szeroką wiedzą z zakresu literatury, języka oraz kultury. Studenci uczą się m.in. jak opracowywać teksty, redagować je i przechodzą przez cały proces przygotowywania publikacji. Po edytorstwie można znaleźć pracę w mediach, wydawnictwach, agencjach reklamowych i branży poligraficznej na stanowisku np. edytora, redaktora czy korektora.

Antropologia literatury, teatru i filmu

Antropologia literatury, teatru i filmu to studia II stopnia (o profilu magisterskim) dla osób, które chciałyby rozwinąć wiedzę historyczną, teatralną, filmową oraz z zakresu nauk społecznych. Jej podłożem jest antropologia kulturowa, która zajmuje się wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi kultury. Studenci uczeni są krytycznego odbioru sztuki, jej analizy i interpretacji oraz zapoznają się z najnowszymi modelami komentarza krytycznego. Kierunek ten dostępny jest wyłącznie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

MS

fot. pixabay

źródła: bookeriada.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: studia, maturzysta, kierunki studiów, literatura, studia pisarskie, edytorstwa

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Zarządzanie - czego się spodziewać, wybierając te studia?

Zarządzanie jest kierunkiem dosyć uniwersalnym. Sprawdźcie, dlaczego?

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Wzornictwo przemysłowe - co to za kierunek?

Poznaj istotne informacje o wzornictwie i sprawdź czy Cię zainteresuje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Zobacz, po których studiach najwięcej się zarabia.

Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

Zobacz, co daje studiowanie socjologii i jakie są po niej perspektywy zawodowe.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane