zmień miasto

Jak zmotywować się do nauki?

Zbliża się ważny egzamin, a ty po raz kolejny leżysz w łóżku i nic nie robisz, aby zaliczyć go z dobrym wynikiem? Ten stan spowodowany jest przez słomiany zapał. Pomożemy ci go zwalczyć, pokazując, jak zmotywować się do nauki.

Zobacz, jak się zmotywować!

Motywacja do pracy to chęć podjęcia działania w określonym celu. Zazwyczaj jest nam ona przydatna w sytuacji tworzenia projektu na zajęcia, a także w codziennych sprawach, takich jak pranie, sprzątanie i gotowanie. W artykule chcielibyśmy jednak skupić się na tym, jak się zmotywować do nauki.

Trening motywacji

Naszą walkę z lenistwem powinniśmy rozpocząć od dowiedzenia się, na jakie typy dzielimy motywację do nauki.

Wyróżniamy trzy rodzaje motywacji:
- zewnętrzna – w tym przypadku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie "co zyskam jeśli się nauczę?". Może to być np. zadowolenie rodziców, dobra ocena lub inna nagroda wymyślona przez nas;
- wewnętrzna – zadowolenie i satysfakcja z przyswojonego materiału. Zdajemy sobie sprawę, że wiemy więcej i stajemy się mądrzejsi;
- lękowa – stres może zlikwidować brak motywacji, jednak w dużym natężeniu bardziej przeszkadza niż pomaga.

Jak się motywować?

Można robić to właśnie poprzez powyższe rodzaje. Jeśli weźmiemy je pod uwagę podczas naszego przygotowywania się do egzaminu, dużo prościej będzie nam podejść do nauki. Podsumowując je skrótowo, należy znaleźć sobie cel, z którego będziemy dumni, gdy go osiągniemy. Następnie trzeba nagradzać siebie samego za spełnienie wytyczonych zadań. Na końcu warto pamiętać o stresie – korzystajmy z niego, aby efektywnie się uczyć.

Cechy psychiczne człowieka

Czasami nasze umysły nie pozwalają nam się uczyć. Łatwo tracimy przez to koncentrację, co skutkuje tym, że szybko się poddajemy. Warto wiedzieć, jak ćwiczyć mózg oraz jak mieć silną wolę.

To nasze indywidualne podejście do każdej sprawy i mocna osobowość mogą pozwolić nam zmotywować się do nauki. Dlatego lepiej zadbać o własne ćwiczenie silnej woli. Dzięki temu w trakcie przyswajania wiedzy nie będzie odciągał nas od niej Internet, smartfon oraz inne czynniki toksyczne dla zapału do pracy.

"Mam silną wolę" – zdanie, które powinniśmy powtarzać za każdym razem, gdy mamy zamiar podejść do nauki, ale coś nam w tym przeszkadza. Ta metoda w połączeniu z rodzajami motywacji pozwoli zlikwidować słomiany zapał.

Po zdobyciu odpowiedniej motywacji, powinniśmy zadbać o sposoby na naukę, aby przyswajać wiedzę odpowiednio szybko i skutecznie. Jeśli jednak przygotowanie do egzaminu nie zda rezultatu, nie można się załamywać. Warto wiedzieć w takiej sytuacji, jak podnieść się po porażce.

PW

Fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama