Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

2021-04-26 11:53:55

Pandemia COVID-19 sprawiła, że musieliśmy wprowadzić do naszego życia wiele zmian. Szczególnie odczuli to uczniowie, którzy już prawie przez rok muszą się uczyć zdalnie. Egzamin maturalny nie został jednak odwołany. Ma się on odbyć zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa. O czym musi pamiętać tegoroczny maturzysta, aby dobrze przygotować się na test dojrzałości?

Mtura 2021

Nowe zasady — egzaminów maturalny 2021

Osoba, która pragnie otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, musi przystąpić w tym roku jedynie do 3 egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. Dotyczą one: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczeń nie ma także obowiązku zdawania matury ustnej oraz podchodzenia do sprawdzianu swojej wiedzy na poziomie rozszerzonym.

Do matury ustnej będą mogli przystąpić uczniowie, którzy będą potrzebowali jej wyniku w celach rekrutacyjnych na uczelnie zagraniczne. Dodatkowo do egzaminu będą mogli podejść studenci, którzy są do tego zobowiązani realizując postanowienia umowy międzynarodowej.

Zobacz też: Harmonogram matur 2021

O czym musi pamiętać każdy maturzysta?

W celach bezpieczeństwa nie wszyscy uczniowie będą mogli przystąpić do napisania tegorocznej matury. Na egzamin może przyjść osoba, która nie ma objawów spowodowanych zakażeniem wirusem COVID-19. Uczniowie, którzy przebywają w domach na kwarantannie lub w izolacji domowej nie będą mogli się pojawić w budynku szkoły. Każdy uczeń jest również zobowiązany do noszenia maseczki na terenie placówki edukacyjnej. Będzie można je ściągnąć w momencie rozpoczęcia egzaminu zajmując swoje miejsce w odpowiedniej sali.

Jeżeli uczeń będzie miał pytanie podczas egzaminu, jest on zobowiązany do ponownego zakrycia ust i nosa, zanim podejdzie do niego nauczyciel. Założenie maseczki jest konieczne podczas oddawania arkusza maturalnego, czy wychodzenia z sali do toalety.

Własne przybory na egzamin maturalny

Warto także pamiętać o zabraniu wszystkich przyborów, które mogą nam się przydać podczas matury, są to m.in. linijka, cyrkiel, czy kalkulator. Niektóre szkoły będą miały opcję zapewnienia uczniom długopisów, jednak muszą one zostać wcześniej zdezynfekowane. Z tego powodu lepiej przyjść bardzo dobrze przygotowanym z własnymi rzeczami.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę?

Tegoroczna matura zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, będących okrojoną wersją zakresu wymagań podstawy programowej. Podczas sprawdzianu z wiedzy z matematyki na poziomie podstawowym, od uczniów nie będzie wymagana wiedza na temat brył obrotowych oraz ostrosłupów. Aby zdać tegoroczny egzamin, należy uzyskać przynajmniej 30%, z każdego z 3 podstawowych testów. Z języka polskiego i obcego maksymalnie będzie można zdobyć 50 punktów, a z matematyki 45.

Przed podejściem do egzaminu, warto sprawdzić informacje, które dana szkoła zamieściła na swojej stronie internetowej na temat matur 2021. Świadomość, że jest się odpowiednio do nich przygotowanym znacząco może obniżyć poziom nerwów towarzyszący całemu wydarzeniu.

BS

fot. RODNAE Productions z Pexels

Źródło: infor.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: matura 2021, jak się przygotować, egzamin dojrzałości, poradnik, maturzysta, egzamin maturalny

Porady

Laptop HP do gier - polecane modele

Szukając najlepszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na ofertę firm, które od lat dostarczają dopracowane urządzenia.

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

Jak zostać fizjoterapeutą?

Jakie zawody mogą wykonywać absolwenci fizjoterapii i co jest warunkiem ukończenia studiów?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2024 - język angielski. Arkusze i odpowiedzi

Co pojawiło się na egzaminie maturalnym z języka angielskiego?

Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego egzaminu dojrzałości?

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: 1 czerwca ruszyła rekrutacja na studia

Dla nowych studentów Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przygotował 13 160 miejsc na 78 kierunkach studiów.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane