Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

2021-04-26 11:53:55

Pandemia COVID-19 sprawiła, że musieliśmy wprowadzić do naszego życia wiele zmian. Szczególnie odczuli to uczniowie, którzy już prawie przez rok muszą się uczyć zdalnie. Egzamin maturalny nie został jednak odwołany. Ma się on odbyć zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa. O czym musi pamiętać tegoroczny maturzysta, aby dobrze przygotować się na test dojrzałości?

Mtura 2021

Nowe zasady — egzaminów maturalny 2021

Osoba, która pragnie otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, musi przystąpić w tym roku jedynie do 3 egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. Dotyczą one: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczeń nie ma także obowiązku zdawania matury ustnej oraz podchodzenia do sprawdzianu swojej wiedzy na poziomie rozszerzonym.

Do matury ustnej będą mogli przystąpić uczniowie, którzy będą potrzebowali jej wyniku w celach rekrutacyjnych na uczelnie zagraniczne. Dodatkowo do egzaminu będą mogli podejść studenci, którzy są do tego zobowiązani realizując postanowienia umowy międzynarodowej.

Zobacz też: Harmonogram matur 2021

O czym musi pamiętać każdy maturzysta?

W celach bezpieczeństwa nie wszyscy uczniowie będą mogli przystąpić do napisania tegorocznej matury. Na egzamin może przyjść osoba, która nie ma objawów spowodowanych zakażeniem wirusem COVID-19. Uczniowie, którzy przebywają w domach na kwarantannie lub w izolacji domowej nie będą mogli się pojawić w budynku szkoły. Każdy uczeń jest również zobowiązany do noszenia maseczki na terenie placówki edukacyjnej. Będzie można je ściągnąć w momencie rozpoczęcia egzaminu zajmując swoje miejsce w odpowiedniej sali.

Jeżeli uczeń będzie miał pytanie podczas egzaminu, jest on zobowiązany do ponownego zakrycia ust i nosa, zanim podejdzie do niego nauczyciel. Założenie maseczki jest konieczne podczas oddawania arkusza maturalnego, czy wychodzenia z sali do toalety.

Własne przybory na egzamin maturalny

Warto także pamiętać o zabraniu wszystkich przyborów, które mogą nam się przydać podczas matury, są to m.in. linijka, cyrkiel, czy kalkulator. Niektóre szkoły będą miały opcję zapewnienia uczniom długopisów, jednak muszą one zostać wcześniej zdezynfekowane. Z tego powodu lepiej przyjść bardzo dobrze przygotowanym z własnymi rzeczami.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę?

Tegoroczna matura zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, będących okrojoną wersją zakresu wymagań podstawy programowej. Podczas sprawdzianu z wiedzy z matematyki na poziomie podstawowym, od uczniów nie będzie wymagana wiedza na temat brył obrotowych oraz ostrosłupów. Aby zdać tegoroczny egzamin, należy uzyskać przynajmniej 30%, z każdego z 3 podstawowych testów. Z języka polskiego i obcego maksymalnie będzie można zdobyć 50 punktów, a z matematyki 45.

Przed podejściem do egzaminu, warto sprawdzić informacje, które dana szkoła zamieściła na swojej stronie internetowej na temat matur 2021. Świadomość, że jest się odpowiednio do nich przygotowanym znacząco może obniżyć poziom nerwów towarzyszący całemu wydarzeniu.

BS

fot. RODNAE Productions z Pexels

Źródło: infor.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: matura 2021, jak się przygotować, egzamin dojrzałości, poradnik, maturzysta, egzamin maturalny

Porady

5 powodów, dla których powinieneś przełamać bariery językowe na Malcie

Zobacz, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego na Malcie ze szkołą Sprachcaffe!

Co wziąć na maturę?

Zobacz, co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny!

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

Laptop HP do gier - polecane modele

Szukając najlepszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na ofertę firm, które od lat dostarczają dopracowane urządzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

W Gloker matura nie jest wymagana! Kraków

Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli nie zdałeś matury.

Dni Otwarte w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

Zobacz, jakie niespodzianki czekają na siebie podczas Dni Otwartych.

Emilian Kamiński krok po kroku spełnia swoje marzenia. Odwiedź Jego szkolę artystyczną KamArti przy Teatrze Kamienica

Drzwi otwarte w Szkole Artystycznej KamArti odbędą się 24 lipca oraz 14 sierpnia.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Praca w trakcie szkoły - co warto wiedzieć? - roznoszenie ulotek, zarabianie pieniędzy, uczeń pracujący, praca w weekendy, dorabianie

W szkole średniej bardzo często zdarza się, że nadchodzi chęć zarobienia własnych pieniędzy.