Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

2019-02-11 13:40:33

Nauka nowych rzeczy jest często bardzo wymagająca. Czasami jednak udaje się partie materiału zapamiętać w mgnieniu oka. Jak to możliwe? Od czego zależy, w jakim tempie opanujemy dane zagadnienie? Jak się przygotować do nauki? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprachcaffe to szkoła językowa z pewnością znana wielu z was, specjalizująca się w organizacji kursów z języków obcych za granicą (szkoły m.in. na Malcie, w USA i Hiszpanii). Jako zespół ściśle związany z edukacją, przygotowali oni krótki przewodnik, który może pomóc każdemu, kto chce nauczyć się języka obcego szybko i skutecznie.

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego

Cel

Dobrze jest zacząć od postawienia sobie jasnego celu. Należy odpowiedzieć sobie na pytania takie jak: dlaczego chcę się nauczyć danego języka? Jaki poziom chciałbym osiągnąć? Do czego ma mi służyć to, czego się nauczę, gdzie i jak wykorzystam nowe umiejętności? Nie zmuszaj się do nauki, dlatego że "tak trzeba". Odnajdź w tym przyjemność, aby znaleźć odpowiednie pokłady motywacji. Fascynuje cię jakiś kraj, jakaś postać, film, kultura? Wykorzystaj to. Ucz się i baw się. Podróżuj i poznawaj ludzi. Odkrywaj miejsca. Języki dają tyle możliwości, że grzechem jest ich nie doceniać.

Plan + przerwy

Musisz wszystko dokładnie przemyśleć. Nie możesz rzucić się na stertę książek i siedzieć nad nimi godzinami. Zrób przejrzysty plan. Przelicz, ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę. Pamiętaj, że musisz od czasu do czasu wracać do poszczególnych partii materiału, aby je powtórzyć i utrwalić. Nie można również zapomnieć o przerwach. Warto wziąć chwilę oddechu, wyjść na spacer, napić się na spokojnie kawy czy herbaty, a potem wrócić do nauki ze zdwojoną siłą.

Miejsce

Przygotuj sobie stanowisko pracy. Zadbaj o dobre oświetlenie miejsca i odpowiednią przestrzeń. Powinieneś mieć wszystkie potrzebne ci w danym momencie rzeczy w zasięgu ręki: czy to książki, notatniki, długopisy, zakreślacze. Nie warto odrywać się od nauki w poszukiwaniu jakiejś drobnostki, bo potrafi to człowieka szybko zdekoncentrować. Należy również pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia.

Praktyka czyni mistrza

Kluczem do sukcesu jest praktyka. Nic nie zapewni wam lepszej znajomości języka niż jego codzienne używanie - czytanie tekstów, słuchanie wypowiedzi, oglądanie filmów, rozmawianie z ludźmi. To w czasie takich wycieczek możecie spędzić czas najbardziej efektywnie. Na wyjeździe uczycie się języków wszystkimi zmysłami, zanurzacie się w daną kulturę i żyjecie nią. Każda podróż jest ważna. Im oczywiście dłuższa, tym efekty będą większe. Ale w zaciszu domowym też macie szansę na kontynuowanie przygody - zerkniecie w zapiski czy też zadzwonicie na do znajomego z grupy, który obecnie jest gdzieś na drugiej półkuli.

Szkoła Sprachcaffe: https://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm

ip

fot. materiały prasowe/szkoła Sprachcaffe

Słowa kluczowe: cel, plan, praktyka, efekty, nauka

Porady

Jak zdobywać doświadczenie i czy warto iść na staż? Kraków

Zobacz, jakie są mozliwości zdobywania doświadczenia wskazane przez Szkołę Gloker w Krakowie!

Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości.

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kiedy będą wyniki matury poprawkowej?

Sprawdź, na jakich zasadach odbył się tegoroczny egzamin dojrzałości orz kiedy można spodziewać się wyników i odpowiedzi do matury poprawkowej.

Rekrutacja na studia niestacjonarne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Zobacz, jak wygląda oferta rekrutacyjna na studia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej zaprasza na studia II stopnia

Zobacz, na czym polegają studia II stopnia w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane