zmień miasto

Co zrobić, żeby nauka języka obcego była skuteczna?

Nauka nowych rzeczy jest często bardzo wymagająca. Czasami jednak udaje się partie materiału zapamiętać w mgnieniu oka. Jak to możliwe? Od czego zależy, w jakim tempie opanujemy dane zagadnienie? Jak się przygotować do nauki? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprachcaffe to szkoła językowa z pewnością znana wielu z was, specjalizująca się w organizacji kursów z języków obcych za granicą (szkoły m.in. na Malcie, w USA i Hiszpanii). Jako zespół ściśle związany z edukacją, przygotowali oni krótki przewodnik, który może pomóc każdemu, kto chce nauczyć się języka obcego szybko i skutecznie.

Najlepsze sposoby na naukę języka obcego

Cel

Dobrze jest zacząć od postawienia sobie jasnego celu. Należy odpowiedzieć sobie na pytania takie jak: dlaczego chcę się nauczyć danego języka? Jaki poziom chciałbym osiągnąć? Do czego ma mi służyć to, czego się nauczę, gdzie i jak wykorzystam nowe umiejętności? Nie zmuszaj się do nauki, dlatego że "tak trzeba". Odnajdź w tym przyjemność, aby znaleźć odpowiednie pokłady motywacji. Fascynuje cię jakiś kraj, jakaś postać, film, kultura? Wykorzystaj to. Ucz się i baw się. Podróżuj i poznawaj ludzi. Odkrywaj miejsca. Języki dają tyle możliwości, że grzechem jest ich nie doceniać.

Plan + przerwy

Musisz wszystko dokładnie przemyśleć. Nie możesz rzucić się na stertę książek i siedzieć nad nimi godzinami. Zrób przejrzysty plan. Przelicz, ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę. Pamiętaj, że musisz od czasu do czasu wracać do poszczególnych partii materiału, aby je powtórzyć i utrwalić. Nie można również zapomnieć o przerwach. Warto wziąć chwilę oddechu, wyjść na spacer, napić się na spokojnie kawy czy herbaty, a potem wrócić do nauki ze zdwojoną siłą.

Miejsce

Przygotuj sobie stanowisko pracy. Zadbaj o dobre oświetlenie miejsca i odpowiednią przestrzeń. Powinieneś mieć wszystkie potrzebne ci w danym momencie rzeczy w zasięgu ręki: czy to książki, notatniki, długopisy, zakreślacze. Nie warto odrywać się od nauki w poszukiwaniu jakiejś drobnostki, bo potrafi to człowieka szybko zdekoncentrować. Należy również pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia.

Praktyka czyni mistrza

Kluczem do sukcesu jest praktyka. Nic nie zapewni wam lepszej znajomości języka niż jego codzienne używanie - czytanie tekstów, słuchanie wypowiedzi, oglądanie filmów, rozmawianie z ludźmi. To w czasie takich wycieczek możecie spędzić czas najbardziej efektywnie. Na wyjeździe uczycie się języków wszystkimi zmysłami, zanurzacie się w daną kulturę i żyjecie nią. Każda podróż jest ważna. Im oczywiście dłuższa, tym efekty będą większe. Ale w zaciszu domowym też macie szansę na kontynuowanie przygody - zerkniecie w zapiski czy też zadzwonicie na do znajomego z grupy, który obecnie jest gdzieś na drugiej półkuli.

Szkoła Sprachcaffe: https://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm

ip

fot. materiały prasowe/szkoła Sprachcaffe

Porady

Co wziąć na maturę?

Zobacz, co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny!

Jak uczyć się angielskiego?

Zobacz, jak skutecznie uczyć się angielskiego!

Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Dzień otwarty online w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [czerwiec 2020]

Świetna okazja na poznanie Uczelni i wybranie odpowiedniego kierunku studiów!

Matura ustna 2020 - czy się odbędzie?

Informacje na temat egzaminów ustnych na maturze w 2020 r.

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama