Jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego?

2018-10-15 12:08:55

Rozprawka maturalna to zadanie na egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Daje nam ono najwięcej punktów ze wszystkich poleceń, dlatego nie zdamy całego testu, jeśli wypracowanie nie zostanie zaliczone. Warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby rozprawka została dobrze oceniona przez egzaminatora. Ważnym elementem jest jej wstęp, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym zobaczycie, jak sformułować tezę na maturze z języka polskiego.

Zobacz, jak napisać tezę na wypracowaniu maturalnym z języka polskiego!

Teza interpretacyjna - na czym polega?

Teza interpretacyjna - jak sama nazwa wskazuje - to jedno stwierdzenie, które musi się pojawić we wstępie wypracowania na maturze z języka polskiego. Pisząc takie założenie, musimy wziąć pod uwagę problematykę zadania - na jej podstawie układamy zdanie, które według nas jest prawdziwe.

Rodzaje rozprawek

Na testach kończących dany etap nauki mogą pojawić się różne zadania -  czasami charakterystyki, innym razem wypracowania lub wspomniane rozprawki. Formułowanie tezy nie zawsze jest konieczne, zwłaszcza jeśli problematyka naszego polecenia jest już określona w samym tekście zadania. Są jednak sytuacje, w których musimy ją sami ułożyć, aby zdefiniować opisywany przez nas temat.

Jak napisać tezę?

Wystarczy zapoznać się z treścią polecenia i przemyśleć własną opinię na dany temat, podpierając się znajomością tekstów kultury, które znamy, czyli książki, filmy, obrazy itp. Jeśli będziemy mieć pewność, że dane stanowisko uargumentujemy w odpowiedni sposób, możemy zamienić nasze założenie na zdanie zapisane na papierze. Następnie w rozwinięciu musimy wziąć się za potwierdzenie opisanego przez nas stanowiska. Aby zrobić to prawidłowo, warto zobaczyć, jak pisać rozprawkę na maturze z języka polskiego.

Jak postawić dobrą tezę na maturze?

Stwierdzenie za wstępu rozprawki na maturze z języka polskiego musi spełniać konkretne warunki, aby egzaminator mógł ją w pełni zrozumieć i przyporządkować do wymienionych przez nas argumentów oraz przykładów z tekstów kultury. Najlepiej jeśli teza interpretacyjna przykuwa uwagę, jest czytelna, a także intygrująca.

Zobacz też, co warto jeszcze powtórzyć przed maturą z języka polskiego >>

PW

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: jak napisać tezę, teza interpretacyjna, jak postawić dobrą tezę na maturze

Porady

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem studiów

Te trzy proste pytania pomogą Ci w wyborze życiowej ścieżki.

Co wziąć na maturę?

Zobacz, co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny!

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura i co dalej? - webinar Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku [styczeń 2021]

Maturzysto! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę planując swój rozwój!

Marka własna w biznesie - działaj strategicznie! - webinar WSB w Warszawie [styczeń 2021]

Dowiedz się, jak dobrze zacząć planować swoją karierę jeszcze w szkole średniej!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane