Jak nauczyć się szybkiego czytania? - Techniki szybkiego czytania

2018-06-28 11:06:58

Ile razy nie chciało się wam sięgać po lekturę szkolną ze względu na brak wolnego czasu? Normalne tempo przyswajania treści potrafi spowolnić nawet proces nauki, dlatego warto poznać techniki, które mogą przyspieszyć czas zapoznawania się z tekstem książki nawet dwukrotnie. W poniższym artykule prezentujemy, jak nauczyć się szybkiego czytania.

Zobacz najlepsze techniki szybkiego czytania!

Techniki szybkiego czytania

Koncentracja
Przy każdym podejściu do zwykłego czytania liczy się koncentracja. W tym celu warto zobaczyć, jak skupić się na nauce. Konkretne działania i ćwiczenia pamięci pomogą przyspieszyć proces przyswajania treści.

Rozgrzewka
W przypadku treningu sportowego należy pamiętać o rozgrzewce. Przy czytaniu także warto o nią zadbać. W tym celu zaleca się zapoznanie z książką, którą chcemy przeczytać. Samo przekartkowanie jednak nie wystarczy. Trzeba również przed przystąpieniem do czytania sprawdzić swoją koncentrację, przelatując wzrokiem w bardzo szybkim tempie po kolejnych wersjach – jednocześnie skupiając się na każdym punkcie.

Wskaźnik
To może się wydać zbyt prostą techniką, jednak doskonale pomaga ona w przyspieszeniu czytania. Wystarczy znaleźć sobie wskaźnik, za którym będzie podążać nasz wzrok w trakcie czytania. To jeszcze bardziej wzmocni naszą koncentrację, co w przyszłości wpłynie także na prędkość przyswajania treści. Za wskaźnik może posłużyć palec, kredka, długopis lub inny przedmiot.

Szybkie czytanie – ćwiczenia sprawdzające postępy

Postępy naszych treningów można zaobserwować w bardzo prosty sposób. Wystarczy przed przystąpieniem do ćwiczeń sprawdzić swoje umiejętności poprzez przeczytanie wybranej jednej strony ze stoperem. Po określonym czasie, w którym wykorzystywaliśmy powyższe techniki, powtarzamy test, sprawdzając czas i porównując wyniki.

Systematyczność i czas

Trening pamięci nie zadziała od razu. Potrzeba do tego czasu i systematycznej pracy. W końcu zobaczymy, że techniki zapamiętywania oraz szybkiego czytania naprawdę działają i wpływają na nasze tempo przyswajania treści. Pamiętajmy jednak, że powyższe ćwiczenia nie pozwolą nam się w pełni przygotować do egzaminów w szkole. W tym celu warto zapoznać się także ze sposobami na naukę.

Dlaczego warto nauczyć się szybkiego czytania?

Szybkie czytanie może dać nam dużo korzyści w przyszłości. Z pewnością dzięki temu będziemy w krótszym okresie przyswajać więcej książek, co znacznie oszczędzi nasz czas. Dzięki temu zaczniemy również czerpać większą przyjemność z sięgania po lekturę.

PW

Fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: szybkie czytanie ćwiczenia, trening pamięci, ćwiczenia pamięci, techniki zapamiętywania

Porady

3 sposoby na pokonanie zniechęcenia do nauki języka obcego

Zobacz, jak się przełamać do nauki języka obcego!

Matura 2023. Jak napisać wypracowanie z języka polskiego?

Praktyczne porady o tym, jak napisać dobre wypracowanie z języka polskiego na maturze.

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

Laptop HP do gier - polecane modele

Szukając najlepszych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na ofertę firm, które od lat dostarczają dopracowane urządzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane