Nieobecności na studiach - co trzeba o nich wiedzieć?

2020-09-23 19:10:35

Wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim studenci zaczynają wiele pytań dotyczących zajęć. Nie tylko interesują się tematyką, czasem ich trwania, lecz również szczególną uwagę zwracają na nieobecności. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać, nie chodząc na zajęcia?

Studenci

Ile można mieć nieobecności podczas semestru?

Ilość możliwych nieobecności zależy przede wszystkim od uczelni, naszego kierunku oraz poszczególnych zajęć. Ze względu na różnorodność reguł w tym obszarze, ciężko jest określić jedną stałą zasadę. Przykładowo na kierunkach związanych z medycyną nie przewiduje się nieusprawiedliwionych nieobecności. Każde opuszczenie zajęć powinno nieść za sobą zwolnienie lekarskie, które w przeciągu 7-14 dni ostatniego terminu jego trwania, musi zostać dostarczone na uczelnie. Ze względu na to, że często ominięte zajęcia należy odrabiać, powinniśmy zgłosić się do prowadzącego, aby ustalić termin i formę uzupełnienia braków.

W innym przypadku może zdarzyć się tak, że podczas pierwszych zajęć organizacyjnych dostaniemy informację na temat nieusprawiedliwionych nieobecności. Często raz bądź dwa razy w semestrze będziemy mogli nie uczestniczyć w ćwiczeniach, bez konsekwencji. W tym przypadku koniecznością jest nadrobienie materiału, który został przedstawiony przez prowadzących. Na wielu uczelniach wykłady, nie są obowiązkowe. Nie zwalnia nas to jednak z zaliczenia egzaminu końcowego z przedstawianej na nim treści.

Jakie są konsekwencje nieuczestnictwa w zajęciach?

Nieobecności na zajęciach niesie ze sobą konsekwencje. W ekstremalnych przypadkach podczas dłuższej nieobecności może nawet dojść do usunięcia osoby z listy studentów. Pamiętajmy, że w szczególnych sytuacjach zawsze mamy możliwość napisania wiadomość do prowadzącego, na temat sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy i dzięki temu wspólnie dojść do porozumienia dotyczącego odrobienia zajęć. Najczęstszym skutkiem nieobecności jest jednak obniżenie oceny końcowej  bądź niezaliczenie przedmiotu i konieczność jego powtórzenia w kolejnym roku.

Zobacz też: Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Nieobecności w czasach pandemii COVID-19

Sytuacja dotycząca pandemii sprawiła, że uczelnie musiały dostosować powszechnie panujące zasady do tych specjalnych okoliczności. Jak podają rektorzy niektórych uniwersytetów, ze względu na bezpieczeństwo studentów, prowadzących i ich bliskich, jeżeli ktoś źle się poczuje przed rozpoczęciem stacjonarnych zajęć, będzie mógł w nich nie uczestniczyć. Warunkiem działania tej nowej zasady, jest jednak poinformowanie o tym wykładowcy przed rozpoczęciem lekcji.

BS

fot. Buro Millennial z Pexels

Źródło: uni.wroc.pl, umed.wroc.pl, umb.edu.pl

Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?Co warto wiedzieć, przed wyjazdem na studia do innego miasta?

Słowa kluczowe: nieobecność, studia, studenci, usprawiedliwienie, rok akademicki, uczelnia, zwolnienie lekarskie

Studia na start

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Zobacz, po których studiach najwięcej się zarabia.

Na czym polega studiowanie cyberbezpieczeństwa?

Zobacz, jak wygląda studiowanie cyberbezpieczeństwa i czy warto udać się na ten kierunek.

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane