Praca w grupach - jak sprawić, żeby była udana?

2017-10-16 11:57:09

Jak dobrze znane są sytuacje, gdy nauczyciel prosi, aby uczniowie dobrali się w grupy do danego zadania. Wszyscy się cieszą, ponieważ nie muszą pracować sami. Jest to jednak tylko początkowa myśl, a rzeczywistość pokazuje, że wszystko układa się zupełnie inaczej. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Chcemy odpowiedzieć na te pytania.

Praca w zespole nie zawsze może działać pozytywnie na projekt.

Praca w grupach często zależy od tego, kto w danym zespole się znajduje. Nie da się jednak zawsze trafić na same ambitne i pracowite osoby. Zazwyczaj kończy się tym, że dostajemy lenia lub więcej obiboków, którzy umywają ręce i nie chcą przyłożyć się do wspólnego projektu. Taka sytuacja zmierza do tego, że nad projektem pracujemy praktycznie sami. Bierzemy za niego odpowiedzialność, a następnie wszyscy podpisują się pod zadaniem, które tak naprawdę nie zostało wykonane wspólnie.

Większość z nas w tej sytuacji się nie odezwie, ponieważ nie chcemy nikomu zrobić krzywdy, a także dbamy o naszą reputację w klasie lub szkole. To jest duży błąd, gdyż nie o to powinniśmy dbać.

Zacznijmy od wybrania dowódcy grupy. Każda drużyna potrzebuje kapitana. Jeśli czujemy się na siłach, możemy to być nawet my. Następnie jako szef musimy przydzielić każdemu zadania. Nie możemy tego robić na zasadzie "Czym się będziecie zajmować?", gdyż w ten sposób do niczego nie dojdziemy. Trzeba jasno zaplanować system pracy i przekazać członkom drużyny, co mają konkretnie robić.

Druga rzecz jest taka, że nie powinniśmy się przejmować osobami, które nie chcą pracować. Po prostu wyrzucamy je z zespołu i nie boimy się o konsekwencje. W końcu jeśli ktoś nas źle traktuje, czemu mielibyśmy się nie odwdzięczyć. Zwłaszcza, że w ostatecznym rozrachunku i tak pracujemy sami, a w ten sposób chociaż jest sprawiedliwiej.

Ostatnia sprawa to kwestia zaprezentowania przygotowanego materiału, która zdarza się dosyć często podczas projektów grupowych. Nie jest to przyjemna robota, ale trzeba ją wykonać. Nikt nie chce tego robić samodzielnie, więc dobra rada jest taka, żeby po prostu działać razem. Niech każdy przygotuje się do swojej części i po stresie.

Czasami zdarza się tak, że jedna osoba przygotuje się do prezentacji lepiej, a druga gorzej. To jest nieuniknione i kapitan zespołu powinien dopilnować, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nie można zawsze winić jednej osoby, ponieważ w tej sytuacji tworzymy zespół i razem trzeba sobie jakoś poradzić.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Praca w zespole, prezentacja, drużyna, wybór kapitana, dowódca

Porady

Jak się ubrać na maturę? - Odpowiedni strój na maturę

Zobacz, jak trzeba się ubrać na maturę!

Matura na 100% - jak tego dokonać?

Zobacz, co trzeba zrobić, aby osiągnąć 100% punktów z egzaminu maturalnego!

Jak zostać fizjoterapeutą?

Jakie zawody mogą wykonywać absolwenci fizjoterapii i co jest warunkiem ukończenia studiów?

5 powodów, dla których powinieneś przełamać bariery językowe na Malcie

Zobacz, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego na Malcie ze szkołą Sprachcaffe!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane