zmień miasto

Przygotowanie do matury z fizyki rozszerzonej

Fizyka to przedmiot, który sprawia duże problemy wielu uczniom. Niektórzy z nich potrzebują go, aby móc dostać się na wymarzone studia. Aby ułatwić naukę do egzaminów dojrzałości z tej tematyki, przygotowaliśmy artykuł, w którym zobaczycie, czy przygotowanie do matury z fizyki rozszerzonej jest możliwe.

Fizyki, tak jak każdego innego przedmiotu, można się nauczyć. Wystarczy pokonać lenistwo i poćwiczyć jednocześnie zadania matematyczne – to pomoże swobodnie posługiwać się wzorami. Pamiętajmy jednak, że pełne przygotowanie do matury z fizyki będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy zaczniemy brać udział w fakultetach w szkole średniej z tego przedmiotu. Niektórzy decydują się również na samodzielną naukę, która niestety nie zawsze może wystarczyć.

Rezygnacja z nauki wzorów

Gdy przystępujemy do nauki fizyki do matury, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie uczyć się na pamięć wzorów. Podczas egzaminu dojrzałości z fizyki każdy uczeń ma mieć obowiązkowo zapewnione tablice matematyczne – znajdują się w nich wszystkie potrzebne normy z danego przedmiotu.

Matura z fizyki – przygotowanie

Na początku trzeba zapoznać się ze sposobami rozwiązywania zadań. Każde z nich powinno mieć przedstawioną treści, w której zawrzemy poznane dane i szukane liczby. Kolejnym krokiem maturzysty na egzaminie jest stworzenie rysunku pomocniczego, jeśli jest potrzebny, i przekształcenie wzorów. Następnie można przejść do objaśnień i obliczenia wypisanych działań. Na końcu w niektórych poleceniach pojawia się także konieczność zapisania tzw. dyskusji wyniku.

Jak przygotować się do matury z fizyki?

Każde z powyżej wymienionych części zadań trzeba nauczyć się wykonywać. Kluczowe przy rozwiązywaniu ich jest dokładne i kilkukrotnie czytanie polecenia – pozwoli to nie pominąć żadnego ważnego szczegółu. Metod wykonania danego działania można szukać na różne sposoby – niektórzy próbują wspomagać się rysunkami pomocniczymi, a inni robią doświadczenia praktyczne. Przekształcanie wzorów to umiejętność, której da się nauczyć jedynie ćwicząc dużo i często. Podczas obliczania i wykonywania poleceń nie wolno tracić czujności, ponieważ jeden mały błąd może zaważyć o tym, że nasz wynik stanie się błędny.

Jak widać, w nauce fizyki liczy się systematyczność i ciężka praca. Jest to przedmiot, którego nie można się nauczyć od razu. Potrzeba do tego czasu i częstych ćwiczeń – dzięki nim zyskamy niezbędne w tej dziedzinie umiejętności praktyczne.

Oprócz fizyki, uczniowie mają do czynienia także z innymi egzaminami, dlatego warto zobaczyć, jak przygotować się do matury z języka obcego oraz o czym należy pamiętać przy powtórce do testu z języka polskiego.

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama