Wywiad z dr Mirosławem Wątrobą o studiach administracyjnych na WSEH

2019-06-26 14:47:59 | Bielsko-Biała

Na WSEH w Bielsku-Białej powstał nowy kierunek studiów - administracja. W związku z tym, przedstawiciele uczelni przeprowadzili rozmowę z dr. Mirosławem Wątrobą, wykładowcą pracującym w placówce i opiekunem naukowym tego kierunku. Z wywiadu, dowiecie się m.in dlaczego zapadła decyzja o jego uruchomieniu oraz co czeka na jego studentów. Zapraszamy do lektury!

Logo wsehWywiad

Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej poszerzyła swoją ofertę edukacyjną o kolejny kierunek – administrację. Do kogo kierujecie Państwo nowy program nauczania?

dr Mirosław Wątroba, wykładowca WSEH: - Nowy kierunek to przede wszystkim oferta dla studentów, ale także nowe wyzwanie i nowe zadania dla pracowników uczelni. Dlaczego administracja, skoro wokoło mowa o nadmiarze urzędników? Analiza rynku utwierdziła nas w przekonaniu, że potrzebna jest zmiana, zmiana jakościowa, w tym otwartość na petenta, szeroko pojęte dobro jednostki i stawanie się e-urzędnikiem, który bez obaw korzysta z postępującej cyfryzacji. Szukamy osób gotowych nie tyle pracować, co służyć społeczeństwu.

Główny cel uruchomienia kierunku administracja?

- Naszym celem jest, by absolwent studiów nabył wiedzę z zakresu nauk o administracji i o prawie, w tym prawie Unii Europejskiej, a także podstawową wiedzę z obszaru ekonomii, zarządzania i socjologii. Sprawny w działaniu, samodzielny, pełen inicjatyw, gotowy na współpracę i, mimo przepisów prawa określających granice działania organów administracji, kreatywny – tylko osoba o takich cechach daje nam wszystkim gwarancję realizacji prawa do dobrej administracji.

Jakie specjalności do wyboru mają studenci administracji?

- Aktualnie jest to specjalność samorządowa oraz organizacje pozarządowe. W przygotowaniu mamy specjalność „administracja skarbowa” oraz „administracja bezpieczeństwa informacji”. Postępujący rozwój administracji i jej struktur obliguje do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz stawania się profesjonalnym administratywistą w określonym obszarze.

W jakim trybie mogą studiować przyszli studenci administracji?

- Stacjonarnym i niestacjonarnym.

Do jakiego zawodu przygotowuje ten kierunek?

- Przygotowanie do pracy urzędniczej w administracji publicznej, rządowej i samorządowej, w administracji prywatnej oraz w organizacjach społecznych to podstawowa cecha absolwenta studiów administracyjnych. Uzyskanie tytułu zawodowego uprawnia go do pracy na stanowiskach zarówno w administracji publicznej, jak i niepublicznej, przede wszystkim może on znaleźć zatrudnienie w  urzędach jednostek samorządu terytorialnego (np. urzędach gmin), urzędach obsługujących organy administracji rządowej (np. urzędach wojewódzkich), a także podmiotach zaliczanych do zakładów administracyjnych (stanowiska administracyjne w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury).

Czy planujecie Państwo uruchomienie kierunku administracja na poziomie magisterskim?

- Po ukończeniu studiów absolwent ma możliwość dalszego specjalizowania się w dowolnej dziedzinie administracji, między innymi poprzez kontynuowanie nauki w ramach studiów magisterskich, studiów podyplomowych bądź kwalifikacyjnych kursów i szkoleń, a zatem odpowiedź brzmi: tak, mamy takie plany.

Jakie przedmioty do zaliczenia znajdują się w programie studiów na tym kierunku?

- Administracja to kierunek prawniczy, a zatem w programie są przede wszystkim przedmioty o tym profilu, na przykład wstęp do prawoznawstwa, prawo cywilne, prawo administracyjne, karne, ale także przedmioty takie jak socjologia z psychologią, makro- i mikroekonomia, podstawy zarządzania, które są nie tyle uzupełnieniem, co koniecznym dopełnieniem treści kluczowych. Pozyskiwanie funduszy, ochrona środowiska czy legislacja, administracja to z kolei przedmioty najlepiej odzwierciedlające nasze spojrzenie w przyszłość.

Czy administracja jest kierunkiem przyszłościowym?

- Oczywiście. Trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące państwo bez profesjonalnych urzędników. E-administracja to także człowiek – człowiek, który ją stworzył i człowiek, który ją udoskonala.

Dziękuję za rozmowę. - Dział Promocji WSEH.

ip

fot. materiały WSEH w Bielsku Białej

Słowa kluczowe: Kierunki, Rekrutacja, oferta Edukacyjna, 2019/2019, Program

Studia na start

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane